Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Sincan Cezaevindeki 2 çocuğun açlık grevi bitti

Tekirdağ’daki açlık grevinin bitmesinin ardından Sincan Çocuk Hapishanesi’ndeki iki genç mahpusun grevi de sona erdi. Çok şükür! Diğer cezaevlerindeki benzer uygulamaların kimsenin grev yapmasına gerek olmadan bitmesini diliyoruz. Hapiste Sağlık.

03.05.2013. Sincan Çocuk Cezaevi’nde zorla askeri nizamda sayım dayatmasında bulunan cezaevi görevlilerinin tehditlerine karşı açlık grevi yapan Hüsnü Elçik ve Ozan Bektaş adlı çocuk tutsaklar, taleplerinin kabul edilmesi üzerine açlık grevi eylemini sona erdirdi.

“Allah kurtarsın dediğimizde amin diyeceksiniz. Bize tabisiniz. Dediklerimizi harfiyen yapmazsanız adlilerin arasına atarız, hücreye atarız sizi. Yumuşak odada dayak yersiniz” tehditleriyle 2 çocuk, cezaevi görevlilerince baskı ve keyfi uygulamaya maruz bırakıldıkları için 19 Nisan’da açlık grevine başlamıştı. Elçik ve Bektaş, kendilerine dayatılan bu uygulamaya karşı başlattıkları açlık grevi eyleminin birinci haftasında tansiyon, halsizlik, baş ağrısı gibi rahatsızlıklar yaşadı. Geçtiğimiz hafta avukatların ziyaret ettiği ve konunun öğrenilmesinin ardından konu BDP tarafından meclise de taşınmıştı.

30 Nisan günü önce cezaevine giderek birinci ve ikinci müdürlerle görüşmeler yaptıklarını kaydeden İHD Ankara Şube Yöneticisi Av. Serbay Köklü, eylemin sona erdiğini belirterek, “Müdürün verdiği bilgi. 30 Nisan’da cezaevi müdürüyle görüştüm. Görüşmeyi yaptığımızda çocuklar taleplerini söylediler. Bu durumun uzamaması gerektiği, sağlık durumlarının kötüye gitme eğilimleri, taleplerinin kabul edilmeyecek tarzda olmadığı yönünde görüşmemiz oldu. Müdürle yapmış olduğumuz görüşmede hassasiyet gösteren bir süreçte hassas bir durum olduğunu ilettik. Makul bir ölçüde anlaşılabileceğini belirttik” diye konuştu.

Cezaevi müdürünün çocuklarla görüşüp, makul ölçülerde taleplerini kabul edeceklerini söylediğini belirten Köklü, “Cezaevi müdürü de bitirmeye çalışacaklarını söyledi. Bu konuşmanın ardından da mesai saatinin bitiminde beni arayıp görüştüklerini, talepleri kabul ettiklerini, açlık grevinin bitirildiğini ve Adalet Bakanlığı’na bilgi verildiğini söyledi” dedi.

Köklü, eylemin sona erdiğini teyit etmek için bugün BDP’li avukatların cezaevine gittiğini belirterek, görüşme sonrasında açlık grevinin kesin olarak sona erdiği bilgisini aldıklarını kaydetti.

Kaynak: bestanûçe

Reklamlar

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Sayaç

  • 218,445 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: