Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Sincan Cezaevinde 2 çocuk hâlâ açlık grevinde!

Tekirdağ 2 no’lu F Tipi Cezaevi’nde 36 gündür süren açlık grevi dün tutsakların taleplerinin kabul edilmesiyle son buldu. Açlık grevine başladıkları günden beridir dile getirdikleri insani taleplerinin yerine getirilmesi sonucu tutsaklar açlık grevini sonlandırdı. Direne direne kazandılar. Peki ya onlar direnirken susanlar; şimdi onlar için utanma vakti…

Tekirdağ’daki mahkumların istekleri kabul edildi, açlık grevleri, direnişleri zaferle son buldu. Ama Sincan Çocuk Cezaevi’nde iki çocuk tutsak; Hüsnü Elçik ve Ozan Bektaş cezaevi görevlilerinin kendine dayattığı uygulamalar, tehditler, işkenceler ve cezaevi yönetiminin isteklerine kayıtsız kalması karşısında 19 Nisan’dan bu yana (11 gündür!) süresiz-dönüşümsüz açlık grevindeler. Açlık grevinden önce yaşadıkları sorunları avukalarına faks ve mektup yoluyla gönderdiklerini belirten çocuk tutsakların mektupları ilgili kişi ve makamlara iletilmemiş. Açlık grevindeki mahkumlardan Hüsnü Elçik’in bir telefon görüşmesinde olanları babasına anlatmasıyla haberdar olunuyor. Bunun üzerine ailenin haber vermesiyle avukatlar cezaevindeki tutsaklarla görüşüyor. Belki o telefon görüşmesi olmasa….

Çocukların verdikleri bilgilere göre günde üç defa askeri düzenle, kabaca bahçeye çıkarılarak askeri nizamda sayım yapılıyor. Tutsakların bunu kabul etmemesi ve cezaevi görevlileriyle yaptıkları görüşmede odalarında normal sayım istemesi üzerine cezaevi görevlileri ise şunu söylüyor: “Biz size istediğimiz gibi davranırız. Siz bize mahkumsunuz. Dediğimiz her şeyi harfi harfine yapmak durumundasınız, yoksa adlilerin içine atarız, hücreye atarız. Yumuşak odada dayak yersiniz.”
Bu konuşma aslında çocuk tutsakların nasıl bir ortamda hapis yattıklarını açıkça gösteriyor. “Size istediğimiz gibi davranırız”, “Bize mahkumsunuz”, “Dediklerimizi yapmazsanız sizi adillerin içine atarız.”, “Hücreye atarız”, “Dayak yersiniz.”… İşte ülkemde cezaevi anlayışı; Eğer cezaevi’ne düştüysen oradaki görevlilerin istediklerini yapacaksın, onlara mahkumsun, yoksa dayak yersin!

Askeri nizamda sayım yapıldıktan sonra da görevlilerin yüksek sesle “Allah kurtarsın” diye tekmiline tutsakların “amin” diye cevap vermeleri için aşırı baskı yapıldığı belirtiliyor. Bu da bir tür ‘burada benim sözüm geçer’, ‘ne istiyorsam onu yapacaksın’ dayatması. Açlık grevindeki tutsaklardan Hüsnü Elçik hiçbir gerekçe gösterilmeden 5 gün boyunca hücrede tutulduğunu söylüyor. Tutsakların belirttiği diğer şeyler ise şu şekilde:
Gün içinde özel odaları kullanması engelleniyor, sabah 08:00’dan gece 00:00’a kadar ‘ortak alan’ denilen kameralı bir alanda tutulma zorunluluğunun dayatılması.
Görevlilerin gece saat 02:00 sularında pençelerin olduğu alanda top oynayarak tüm tutuklu çocukları rahatsız etmesi ve çocukların bu yüzden uyuyamaması….

Cezaevileri’nde tutsakları hiçe sayan, onlara istediklerini yapma hakkını gören uygulamalar devam ediyor anlayacağınız. İnsanlık dışı uygulamalara maruz kalan iki çocuk 11 gündür açlık grevindeler. Ufacık bedenler 11 gündür insani bir koşulda yaşamak için açlık grevi yoluna gitmek zorunda bırakılıyor. Peki ya ne bekleniyor? 36. güne gelinmesi mi?

Bakalım buna nasıl susacağız…

http://blog.radikal.com.tr/Sayfa/sincan-iki-cocuk-11-gundur-aclik-grevinde-21020

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 02 Mayıs 2013 by in Güncel: Cezaevlerinde Açlık Grevleri and tagged , , , .

Sayaç

  • 247.876 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: