Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Sincan Çocuk Cezaevindeki iki çocuk tutuklu açlık grevinde!

BDP Sincan Çocuk Cezaevi’ndeki grev için harekete geçti

ANKARA 26.04.2013

Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’nde 19 Nisan’dan bu yana açlık grevinde olan iki çocuk için harekete geçen BDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, “Çocukların temel haklarını talep etmeleri nedeniyle karşılaştıkları baskıların bir an önce son bulması gerekmektedir” dedi.

Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’nde iki çocuk, 19 Nisan tarihinden beri açlık grevindeler. Greve ilişkin bir açıklama yapan BDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, “Durum, Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’nde tutuklu olan H.E.’nin (15) babasının, oğlunun avukatına telefon ederek çocuğunun 10 gündür açlık grevinde olduğunu söylemesi üzerine hukuk komisyonumuza bildirilmiştir” diye belirtti.

Konuyla ilgili bilgi edinmek ve gözlem yapmak üzere İHD genel merkezinden bir avukat ile birlikte aynı gün cezaevine gidilerek, açlık grevi yapan H.E. ve O.B. isimli çocuklarla görüşüldüğünü belirten BDP komisyonu, şunları ifade etti: “Öncelikle çocuklar, 19 Nisan’da başlattıkları açlık grevi ve öncesinde yaşanan sorunlarla ilgili hem avukatlarına hem de çeşitli kurumlara dilekçe, mektup ve faks gönderdiklerini belirtmişlerdir. Ancak bu yazışmaların hiçbiri, cezaevi yönetimi tarafından ilgili kurumlara iletilmemiştir. Özellikle savcılığa gönderilen dilekçelerin bile görevlilerce ya alınmadığı ya da gerekli yerlere iletilmediği ilk sorunlardandır.”

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi: “Çocuklar, cezaevi idaresi ve görevlilerinin tehdit ve keyfi davranışlarla üzerlerinde ciddi baskı kurduklarını belirtmişlerdir. Özellikle günde 3 defa ve askeri düzen içinde bahçeye kabaca çıkarılmak suretiyle yaptırılan askeri düzen sayımını kabul etmediklerini belirtmişlerdir. Bununla ilgili cezaevi ile diyalog kurup bu uygulamanın odada normal sayım şeklinde yapılmasını talep etmişler. Ancak görevliler “Biz size istediğimizi gibi davranırız, siz bize mahkumsunuz, dediğimiz her şeyi harfi harfine yapmak durumundasınız, yoksa adlilerin içine atarız, hücreye atarız, yumuşak odada dayak yersiniz” şeklinde kendilerini tehdit ettiklerini beyan etmişlerdir.

Özellikle son 2 ayda çocuklar görevlilerce zorla itilip kakılarak bahçeye sayım için çıkartıldıklarını ve bunun normal sayım olmadığını beyan etmişlerdir. Yine bu sayım sonunda görevlilerin yüksek sesle “Allah kurtarsın” demelerine karşılık “Amin” diye cevap vermeleri için kendilerine aşırı baskı yapıldığını da belirtmişlerdir. H.E. isimli çocuk bahçeye çıkmadan sayım istediği için kendisine herhangi bir karar gösterilmeden 5 gün hücrede tutulduğunu söylemiştir.

Çocuklar bir başka sorun olarak da,  gün içinde özel odalarını kullanmalarının engellendiğini ve sabah 8’den gece 24’e kadar sürekli ortak alan denilen kameralı yerde tutulma zorunluluğu olduğunu, bunun da ayrı bir baskı aracı olduğunu söylemişlerdir. Ayrıca, görevlilerin gece yarısı saat 2 gibi pencerelerin olduğu alanda top oynayarak tutuklu tüm çocukları rahatsız ettiklerini de beyan etmişlerdir. Bu yüzden gece uyuyamadıklarını defalarca idareye ilettiklerini söylemişlerdir.”

İki çocuğun açlık grevinin sürdüğünü belirten BDP, “Açlık grevine, ilk dilekçeyi verdikleri ve bunu bildirdikleri tarih olan 19 Nisan 2013 günü başlamışlar. Sadece sıvı (Meyve suyu, süt, şekerli su) tükettiklerini, son 2 gündür tansiyon halsizlik ve baş ağrısı yaşadıklarını beyan etmişleridir. Bu son iki gündür doktor kontrolüne çıkarıldıklarını söylemişlerdir” dedi.

BDP komisyonu, “Çocukların temel haklarını talep etmeleri nedeniyle karşılaştıkları baskıların bir an önce son bulması gerekmektedir.  Çünkü talepleri, tutuklu ve hükümlülerin temel haklarının uygulanmasından başka bir şey değildir” diyerek, yetkililere çağrıda bulundu.

Açıklama şöyle noktalandı: “Partimiz, içinde bulunduğumuz demokratik çözüm süreci anlayışına uygun olmayan bu durumun düzeltilmesi, çocukların sorunlarının çözülmesi için Ankara Sincan Çocuk Cezaevi’ndeki konunun  takipçisi olmaya devam edecektir.”

Kaynak: Fırat Haber Ajansı

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 256.234 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: