Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tekirdağ 2 nolu F tipinde açlık grevi 31. gününde

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ndeki fiziksel ve psikolojik baskı ve işkenceye karşı 21 tutsağın açlık grevi 31. gününde

tekirdagTekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde 19’u PKK, 2’si Devrimci Karargah davasından 21 tutsağın 25 Mart’ta başlattıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 31. gününde. Fiziki, ve psikolojik işkenceye, çıplak aramaya, hakaret aşağılayıcı tavırlara son verilmesi, havalandırma hakkının düzenlenmesi, sohbet hakkının ve mahpuslar arasındaki dayanışma hakkının uygulanması, eşyalara el koyma uygulamasının son bulması, keyfi soruşturma, ceza ve yer değiştirmelerin yaşanmaması gibi taleplerle açlık grevine giren tutsakların sağlık sorunlarının arttığı belirtildi.

‘Psikolojik baskı arttı’

Yeni Özgür Politika’daki habere göre açlık grevindeki tutsaklardan Ferdi Çiçek, ailesi ile yaptığı haftalık görüşmesinde durumunun iyi olmadığını aktardı. Cezaevi idaresinin sık sık hücrelerini değiştirdiğini belirten Çiçek, psikolojik baskının arttığını, cezaevi idaresinin açlık grevini bitirme ve askeri sayım verme yönünde baskı uyguladığını ifade etti. Çiçek, temizlik için suyun sadece haftada bir gün verildiğini, doktorların kontrole gelmediğini, birkaç gün öncesine kadar kendilerine tuz ve şeker de verilmediğini, B1 vitamininin de karşılanmadığını sözlerine ekledi. Çiçek’in aktarımına göre Özgür Gündem ve Azadiya Welat gazetelerindeki Tekirdağ Cezaevi veya açlık grevi ile ilgili haberler de tutsaklara verilmiyor.

B1 vitamini verilmiyor

Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAD) de açlık grevindeki tutsaklarla ilgili hazırladığı raporda tutsaklarda baş dönmesi, göz kararması, halsizlik, mide bulantıları, uykusuzluk, kilo kayıpları başladığını, 4-7 kilo kaybedildiğini belirtti. Raporda tutsaklara B1 vitamininin verilmediği, onun yerine etkisi daha az olan B12 vitamininin verildiği aktarıldı.

Heyet görüşmeler yapacak

Tekirdağ Cezaevi’ndeki açlık grevi ile ilgili olarak BDP Milletvekili Sebahat Tuncel, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) ve TUAD yetkililerinden oluşan bir heyet Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı, hapishane müdürü ve açlık grevindeki tutsaklarla görüşecek.

Sendika.Org, Yeni Özgür Politika

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 247.880 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: