Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Elfo Ana’nın Sesini Duyun

Sekiz yıldır tutuklu olan 79 yaşındaki Elfo Ürper, temel ihtiyaçlarını bile tek başına karşılayamadığı cezaevinde ölmek istemediğini haykırıyor

HÜSEYİN İSTEMİL

Elfo Ürper, 79 yaşında Şırnaklı bir anne. PKK’lı oğluna patlayıcı madde taşımada yardımcı olduğu iddiasıyla 2006’da 18 yıl hapis cezasına çarptırıldı ve o zamandan beri cezaevinde. İlerlemiş yaşına rağmen, cezasının tamamlanması için 11 yıl daha hapiste kalması gerekiyor. “Burada ölmek istemiyorum” diyen Elfo Ürper, tansiyon ve romatizma hastası olduğu için bacakları uyuşuyor. Nefes darlığı da çeken Ürper, yakın bir zaman önce elinden geçirdiği ameliyat nedeniyle temel ihtiyaçlarını tek başına karşılayamıyor. Doktorlar, ciddi sağlık sorunları yaşan Ürper’in cezaevi koşullarında hayatını sürdürecek durumda olmadığının altını çiziyor. Avukatı ise Ürper’in “sürekli hastalık, sakatlık ve kocama” sebebiyle Cumhurbaşkanlığı özel affından yararlanıp serbest kalması için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Elfo Ana için internetten başlatılan “Elfo Ana Cezaevinde Ölmesin!” kampanyasına ise bugüne kadar 8 bin kişi imza attı.

“Burada ölmek istemiyorum”

Batman M tipi Cezaevi’nde kalan Ülper’in çocuklarının her biri ayrı bir şehirde yaşıyor. Maddi imkânlarının yetersiz olması nedeniyle annelerini yılda birkaç kez görebiliyorlar. Bu nedenle ona dışarıdan yeterince destek olamıyorlar. Taraf ’a konuşan Elfo Ürper’in oğlu Ali Ürün, hastalıklarının şiddeti giderek artan annesinin son zamanlarda “Burada ölmek istemiyorum” dediğini aktarıyor. “Annemin cezaevinde hayatını devam ettiremeyeceğine dair onlarca gerekçe var” diyen Ürün, tahliye için Cumhurbaşkanlığı ve Adalet Bakanlığı’na başvurduklarını ancak bu taleplerinin reddedildiğini anlatıyor. Ürün şöyle devam ediyor: “Annem her gördüğümüzde bize ‘ben artık çocuklarımın arasında ölmek istiyorum” diyor. 13 yaşındaki kızım lösemi hastası. Annem de kızım da birbirlerini çok özlüyor. Annem tahliye olursa belki kızım da o da iyileşir.” Avukatı Nuri Mehmetoğlu, “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama” sebebiyle Ürper’in Cumhurbaşkanlığı özel affından yararlanıp serbest kalması için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Ancak Adli Tıp Kurumu “cezaevinde kalamaz raporu” vermediği için başvuru reddedildi. Mahmetoğlu “Müvekkilim hastalıklarından dolayı koğuş arkadaşlarının yardımıyla yaşamını sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı’nın özel affından yararlanabilmesi için Adli Tıp Kurumu, Ürper hakkında “kocamış” ya da “cezaevinde kalamaz” raporu vermesi gerekiyor.” Elfo Ürper için internet üzerinden başlatılan “Elfo Ana Cezaevinde Ölmesin!” imza kampanyasına yoğun bir ilgi olduğu görülüyor. Kampanyanya bugüne kadar 8 bin kişi imza attı.

Koğuş arkadaşları Elfo Ana’ya yardım ediyor

BATMAN’A gideceği sırada 13 Ağustos 2005’e gözaltına alınan 79 yaşındaki Elfo Ürper’e “örgüte üye olmak” suçlamasından 6 yıl 3 ay ve “örgüt adına patlayıcı madde nakletmek” suçlamasından da ise 12 yıl 6 ay hapis cezası verildi. 7 yıl 9 aydır tutuklu bulunan tansiyon ve romatizma hastası 79 yaşındaki Ürper, temel ihtiyaçlarını bile tek başına karşılayamıyor. Aynı zamanda nefes darlığı problemi de yaşayan Elfo Ana, yakın bir zaman önce elinden ameliyat geçirmiş. Bu nedenle günlük ihtiyaçlarını koğuş arkadaşlarının yardımıyla giderebiliyor.

İmza kampanyası için tıklayın: http://imza.la/elfo

12 Nisan 2013, Taraf

 

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 254.936 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: