Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İnsan Hakları Derneği Hasta Mahpus Listeleri ve Basın Açıklaması 2013

06.04.2013

 

AĞIR HASTA MAHPUSLAR DERHAL SERBEST BIRAKILMALIDIR!

İHD Türkiye hapishanelerinde yaşanan hak ihlallerini kendisine ulaştığı ve tespit edebildiği kadarıyla her yıl ihlal raporu olarak açıklamaktadır. Ancak gün geçtikçe hapishanelerdeki hasta mahpusların durumu giderek ağırlaşmakta, her geçen gün ölümler artmaktadır.

AİHM, Türkiye’yi, tutuklu iken yakalandığı kanser sonucu cezaevinde yaşamını yitiren Gülay Çetin’in hükümlülerin ağır hastalık nedeniyle serbest bırakabileceğine ilişkin hükümlerden, tutuklu olduğu için yararlandırılmaması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin (AİHS) 3. (işkence yasağı) ve 14. (ayrımcılık yasağı) maddelerini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkûm etmiştir.

Hasta tutuklu ve hükümlü tablosu Türkiye’de ağır bir tutuklama rejimi yani kişi güvenliği ve özgürlüğü hakkı ihlali olduğunu göstermektedir.

Hapishanelerdeki hasta mahpusların sağlık koşullarının düzeltilebilmesi için öncelikle 5275 sayılı ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkında kanunun bir bütün olarak değiştirilerek özgürlüğünden yoksun bırakılan veya hapsedilen kişilerin yani mahpusların haklarının ilgili BM standartlarına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. F Tipi hapishanelere geçildikten sonra mahpuslara uygulanan tecrit, mahpusları adeta çürütmektedir. Tecrit, mahpusların hastalıklarını tetiklemekte ve hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olmaktadır. İnsan onuruna aykırı olan tecridin tüm hapishanelerde kaldırılması gerekir.

Tespitlerimize göre halen hapishanelerde 122’si ağırlaşmış, 108’i acil tedaviye ihtiyacı olan toplam 230 ağır olmak üzere 411 hasta mahpus vardır. Bu mahpuslardan 230’unun derhal salıverilmesi gerekir. Geriye kalan 181 hasta mahpusun ise acilen tedavi edilmesi gerekmektedir. Tabi ki bu sayının daha fazla olduğunu düşünmekteyiz bu nedenle Adalet Bakanlığına hapishanelerde ağır hasta ve hasta mahpusların gerçek sayısının ortaya çıkarılması için sağlık taraması yapmayı önermekteyiz.

Gerek bizim bildirdiğimiz gerek Adalet bakanlığının saptadığı ağır hasta mahpuslar için 31 Ocak 2013 tarihli resmi gazeteden yayınlanan 6411 sayılı kanunla, İnfaz Kanunu’nun 16. Maddesi’nde yapılan değişikliğin bir an önce hayata geçirilmesini ve hayatını yalnız idame ettiremeyen hasta mahpusların tahliye edilmesini talep etmekteyiz.

Buradan kamuoyuna ve hükümete sesleniyoruz: Bu ülkenin hapishanelerinde insanlar çürütülmekte ve ölüme terk edilmektedir. Daha fazla ne kadar seyirci kalacaksınız! Hepinizi duyarlı olmaya ve vicdanlarınızın sesini dinlemeye davet ediyoruz!

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

Hapishanelerdeki hastaların isimlerine, kaldıkları hapishanelere ve sağlık durumlarına dair bilgiye aşağıdaki bağlantıları tıklayarak ulaşabilirsiniz. Listede görünen Cömert Bozkurt Bolu T Tipi’nde, Gülazer Akın Gebze M Tipi’nde bulunmaktadır, bu düzeltme için Nergiz Uzun’a teşekkür ederiz.

agir hastalik-derhal tahliye edilmesi gereken hasta mahpuslar

cezaevi kosullarindan tedavi edilemeyen hasta mahpuslar

cok ciddi tedavi gerektigi icin tahliye edilmesi gereken hasta mahpuslar

hasta mahpuslar

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 256.234 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: