CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Şakran’da Kadın Tutuklular 21 Gündür Açlık Grevinde

Açlık grevlerine dikkat çekmek için eylem yapıp tutuklanan dokuz kadın üniversite öğrencisi, şimdi Şakran Cezaevi’nde 21 gündür açlık grevinde. Talepleri, cezaevindeki askeri uygulamaların, çıplak aramanın son bulması.

Ayça SÖYLEMEZ ayca@bianet.org İzmir -02 Nisan 2013, Salı

İzmir’deki Aliağa/Şakran Cezaevi’nde dokuz kadın tutuklu açlık grevinin 21. gününde.

Talepleri, birlikte tutuklandıkları arkadaşlarıyla kalmak ve cezaevindeki çıplak arama gibi hak ihlallerinin ve keyfi uygulamaların son bulması.

Pamukkale Üniversitesi’nde, 12 Eylül 2012’de başlayan açlık grevlerine dikkat çekme amaçlı yürüyüş düzenleyen öğrenciler Tuba Tekin, Büşra Özel, Damla Nalçakan, Melek Yeter, N. E. ve Neslihan Altun İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde “örgüt üyeliğinden” yargılanıyor.

Öğrenciler ile onların taleplerine destek olmak isteyen siyasi mahpuslar Leyla Yıldız, Eylem Etri ve Nesrin Akgül talepleri karşılanmadıkça açlık grevine devam edeceklerini açıkladılar.

Açlık grevindeki kadınlarla bugün cezaevinde görüşen, İzmir İHD Şube Yöneticisi Avukat Gurbet Uçar, her gün doktor kontrolünden geçtiklerini, çay, limonata ve ayranla beslendiklerini, B12 vitamini aldıklarını söyledi. Yaklaşık 3-4 kilo kaybeden kadınların, morallerinin iyi olduğunu da ekledi.

Şakran’da “askeri düzen” dayatması!

Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu da Şakran Cezaevi’nde yaşanan hak ihlallerini rapor haline getirdi.

Mahpusların şikayetlerinin başında sağlık sorunları ve tedaviye ulaşamamak geliyor. rapora göre dört aydır diş hekimine tedavi olamayan ve yüzü şişen Hüseyin Güçlü ile çene kırığı bulunan Osman Elaltı, kelepçeli doktora görünmeyi kabul etmediğinden tedavi olamıyor. Tedavi olabilen mahpuslara da ilaçları ya zamanında verilmiyor ya da hiç verilmiyor.

Dayak, hakaret, tehdit, taciz

Rapor göre mahpuslar nakiller sırasında sürekli hakarete ve tehditlere maruz kalıyor. Özellikle cezaevi girişi sırasında yapılmak istenen çıplak aramayı “onur kırıcı ve kabul edilemez” olarak niteliyorlar.

Çırılçıplak aramayı kabul etmeyen mahpuslar dövülüyor, tek kişilik hücrelerde tutuluyor ve doktora çıkıp darp raporu almaları engelleniyor. Kadınlar, sözlü tacize uğruyor. Suç duyuruları takipsizlikle sonuçlanıyor. Buna karşın mahpuslara disiplin cezası veriliyor.

Çocuklara da aynı muamele

Rapora göre, görüşülen tüm mahpuslar sayım sırasında askeri düzende sıraya dizilmeye ve tekmil vermeye zorlandıklarını belirttiler. Çocuk mahpuslar da dahil bu uygulamayı kabul etmeyenler dövülüyor.

Hapishanedeki dört çocuk mahpus, gardiyanların kendilerine “Abi” demelerini istediğini, ellerini öptürmeye çalıştığını, kendilerine “lan” dediklerini ve koğuşlarında sürekli bir gardiyanın bulundurulduğunu anlattı.

Diyarbakır Barosu avukatları Öykü Çakmak ile Selvi Tunç, “ağabeylik” uygulamasından vazgeçilmesi ve çocuklara uzman çocuk pedagogları tashih esilmesi gerektiğini açıkladı.

Kaynak: Bianet

Selam vermek de yasak!

Kadın mahpuslar, yaklaşık bir yıldır ortak alana çıkarılmadıklarını, hatta görüşe çıkarken diğer kadın mahpuslara selam vermelerinin bile yasaklandığını baro yetkililerine anlattı. Selamlaşan kadın mahpuslara, disiplin cezası veriliyor.

Mahpuslar, mektuplarının da dışarıya verilmediğinden şikayetçi. (AS)

—————–

—————–

Açlık grevi son buldu!

SON DAKİKA:
Şakran’daki 9 kadın tutsak açlık grevini bitirdi.

Şakran Cezaevi’nde 31 gündür açlık grevi yapan 9 kadın tutsak, taleplerinin kabul edilmesi ardından açlık grevini sona erdirdi.

Denizli Pamukkale Üniversitesi’nde yapılan bir basın açıklamasına katıldıkları gerekçesiyle 17 Kasım 2012 tarihinde tutuklanan 4 kadın öğrenci Aliağa/Şakran Cezaevine getirildikten sonra cezaevi idaresinin uygulamalarına karşı açlık grevi başlatmış, açlık grevine başka koğuşlardaki 5 kadın tutsak daha katılmıştı.

9 kadın tutsağın 31 gündür sürdürdüğü açlık grevi bugün sona erdi. Cezaevi idaresinin tutsak kadınların taleplerini kabul etmesi üzerine açlık grevini bitirdikleri bildirildi.

ÇHD VE TAYD-DER GÖRÜŞTÜ

Sabah saatlerinde Şakran Cezaevi’ne giden ÇHD İzmir Şube Sekreteri Av. Nergiz Tuba Aslan ve TAYD-DER İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Musa Karbadağ, açlık grevindeki tutsak kadınlarla görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrasında açıklama yapan Av. Aslan ve Karbadağ, 9 tutsak kadının taleplerinin cezaevi idaresi tarafından kabul edildiğini belirterek, bunun üzerine açlık grevini sona erdirdikleri bilgisini verdi.

Edinilen bilgiye göre; açlık grevini bitiren kadınlara tıbbi müdahale gerçekleştirildi.

KADIN TUTSAKLARIN TALEPLERİ

Kadın siyasi tutsaklar bulundukları bölümden ayrı tutularak tecrit ediliyordu. Cezaevindeki sosyal ve sportif faaliyetlere çıkartılmıyor, cezaevi giriş-çıkışlarında zorla çıplak aramaya tabi tutuluyorlardı. Bulundukları odada televizyon, gazete, buzdolabı gibi temel ihtiyaçları karşılanmıyordu. Cezaevi idaresinin bu uygulamalarına karşı 9 kadın tutsak açlık grevi başlatmıştı.
(bestanuce)

https://www.facebook.com/OtekilerinPostasi/posts/465308290208976

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.346 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: