Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tahliye edilen Hediye Aksoy: hem siyasiler hem adliler için çözüm geliştirilmeli

Hediye Aksoy evinde ziyaretleri kabul ediyor

23.03.2013 / 23.00

Geçtiğimiz gün tahliye olan görme engelli ve kanser hastası Hediye Aksoy, dün geldiği Batman’daki evinde ziyaretleri kabul ediyor. Hükümet ve devlet yetkililerine hasta tutuklular için seslenen Aksoy, sadece siyasi tutuklular için değil, adli tutuklular için de doğru bir çözüm geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

2007’den bu yana cezaevinde tutuklu kalan görme engelli, kanser hastası Hediye Aksoy, Adli Tıp Kurumu’na yapılan başvuruya gelen cevap üzerine infazı ertelenerek Bakırköy Kadın Cezaevi’nden tahliye edildi. Dün Batman’daki evine gelen Aksoy’u BDP Batman il, ilçe yöneticileri, Barış Anneleri İnisiyatifi üyeleri, MEYA-DER yöneticileri ile çok sayıda kadın ziyaret etti. Ziyaretine gelen bütün misafirlerini teşekkür eden Aksoy, kendisinin ziyaretine gelen ve telefonla soran kişiler ile kurumlar kendisine sevinç ve moral verdiğini dile getirdi. Ziyaretine gelen bütün konuklarına teşekkür eden Aksoy, kanser hastalığının 2011 yılında başladığını ve 2007 tarihinde ise tutuklandığından farklı hastalıklarının bulunduğunu belirterek, tahliye edilmesi için yapılan eylem ve etkinlikleri hatırlattı.

Şimdiye kadar kendisi için yapılan yüzlerce eylem ve başvurunun henüz bir sonuca varmadığını söyleyen Aksoy, “Sonucu bırakalım şimdiye kadar herhangi bir cevap da almış değilim. 2009 yılında hastane bana ‘tek başına yaşamaz” diyerek yüzde 55 rapor verdi. Hastane raporuna rağmen yine de Adli Tıp Kurumu bana rapor vermiyordu. Benden durumu ağır olan arkadaşlar da var. Mehmet Aras arkadaşı örnek verebiliriz. Cezaevlerinde yüzlerce hasta tutuklu bulunmaktadır. Tutuklu hastalar için toplu bir çözüm gerekiyor. Benim ve yanımda kalan Fatma Tokmak arkadaş gibi yüzlerce kişi var. 2-3 gündür evdeyim sanki bırakılmamışım gibiyim. Daha kendime gelemedim. Kalbimin yarısı, aklım ve fikrim halen cezaevindedir” dedi. Hükümet ve devlet yetkililerine hasta tutuklular için seslenen Aksoy, sadece siyasi tutuklular değil, adli tutuklular için de doğru bir çözüm geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

‘Devlet hasta tutukluların hakkını çiğniyor’

Hasta tutuklular için çıkartılan yasalara dikkat çeken Aksoy, şöyle devam etti: “Eğer devlet halen ağır hasta tutukluları cezaevinde tutuyorsa ve hasta insanları tutukluyorsa, hukuki ve demokratik bir devlet değildir. Bu çok büyük bir sorundur. Bir devlet ağır hasta tutukluların hakkını ve hukukunu çiğniyor. Hasta tutuklular için geçerli olan yasaları da işlemiyorlar. Son olarak anadilde savunma yasası çıktı. İki ay geçiyor ama daha ortada bir şey yok. Yasayı çıkartıyorlar ama hayata geçiremiyorlar.”

kaynak: duruş haber

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 264.815 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: