Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Lenf Kanseri Seyran Demir Hapiste 30 kiloya düştü

Özgür Gündem / 24.03.2013

Seyran Demir, lenf kanseri bir tutsak. Demir, Gever’de “KCK” adı altında yapılan operasyonda uyduruk gizli tanık ifadeleriyle tutuklandı. Muş E Tipi Cezaevi’nde tutulan Demir, 56 kilodan 30 kiloya düştü. Anne Süheyla Demir isyan etti: “Kızım cezaevinde ölecek, acilen tedavi olması gerekiyor.”

Her geçen gün eriyor!

Colemêrg’in (Hakkari) Gever (Yüksekova) ilçesinde bulunan Güngür Mahallesi’nde ikamet eden 12 nüfuslu bir ailenin çocuğu olan Seyran Demir, 7 yıl önce lenf hastalığına yakalandı. Ekonomik imkansızlıklar nedeniyle tedavi olamadığı için hastalığı ilik kanserine dönüşen Demir, 2009 yılında DİHA tarafından yapılan haber sonrası gelen yardımlarla Ankara’da tedavi altına alındı. Yardımların kesilmesi ile tedavisini yarıda bırakarak Gever’e geri dönmek zorunda kalan Demir, 13 Şubat 2013 tarihinde Gever’de “KCK” adı altında yapılan operasyonda gözaltına alınarak tutuklandı. Muş E Tipi Cezaevi’nde tutulan Demir’in 56 kilodan 30 kiloya düştüğü öğrenildi. “Kızım cezaevinde ölecek, acilen tedavi olması gerekiyor” diyen anne Süheyla Demir, “Yüksekova’da yüzde 94 oy potansiyeline sahip olan BDP’ye gitmek suç olmuş. Kızım bazı günlerde BDP’ye gittiği için gizli tanık ifadeleriyle tutuklandı” dedi.

‘Kızım gün geçtikçe eriyor’

Kızının 7 yıldır ilik kanseri ve kemik erimesi tedavisi gördüğünü söyleyen baba Nadir Demir, “Yıllardır süren tedavi olumlu sonuçlar vermeye başlamıştı. Tedavinin devam etmesi halinde düzelme ihtimali olacaktı. Ancak cezaevine girmesiyle tedavisi yarım kaldı. Cezaevinde doktora götürülen kızıma ‘bir şeyin yok’ demişler. Kızımın mevcut hastalıkları ile ilgili Ankara ve Van’dan raporlar var. Bu raporları savcılığa sunduk; ancak bir sonuç alamadık. Kızım 30 kiloya kadar düşmüş” diye konuştu.

Öte yandan aile, TUHAD-FED Gever Temsilciliği’ne başvurarak yardım talebinde bulundu. TUHAD-FED Gever Temsilcisi Leyla Karay, “Seyran’ın durumunu biliyoruz. Konunun takipçisiyiz. Yeni yargı paketlerinde çıkan yeni yasayla çok acil serbest bırakılarak tedevi edilmelidir” dedi.

Seyran Demir’in sağlık durumu hakkında, hapse girmeden önce yapılan bir başka haber:

Seyran tedavi olamıyor

Yüksekova’da yaşayan ve ilik kanseri olan 18 yaşındaki Demir’in tedavisi, yardımların kesilmesinden sonra yarıda kaldı.
23 Eylül 2008 23:05

Sami Yılmaz’ın Özel Haberi:

Yüksekova’nın Güngür Mahallesi’nde ikamet eden 12 nüfuslu bir ailenin çocuğu olan Seyran Demir, 6 yıl önce lösemi hastalığına yakalandı. Hastalığa yakalanmasından sonra ekonomik imkânsızlıklardan dolayı tedavi olamayınca hastalığı yayılarak ilik kanserine dönüştü.

Hastalığı giderek yayılan Demir’in sağlık sorunlarıyla ilgili 2006 yılında yapılan bir haber üzerine Van’da bir işveren tarafından tedavi için maddi destek sunuldu. Aldığı maddi desteği üzerine Ankara’da tedavisine devam eden Demir, yardımların kesilmesi üzerine ekonomik sıkıntılardan dolayı tedavisini yarıda bırakarak, Yüksekova’ya dönmek zorunda kaldı.

‘Hastalığım giderek yayılıyor’

Demir, Yüksekova’da 250 YTL karşılığında bir işyerinde çalışmaya başladı. Tedavisinin kesilmesinden sonra kısmen iğleşmeye giden hastalığında tekrar artıştın olduğunu belirten Demir, hayırsever insanlardan kendisine destek vermesini istedi.

Demir, “Benim tedavim daha önce benimle ilgili yapılan bir haber üzerine Van’da bir iş adamı tarafından üstlenilmişti. Hayırsever iş veren belirli süre masraflarımı karşıladı. Ancak yardım kesilince tekrar ekonomik sıkıntıların içine düştüm. Tedavinin devamı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’nu başvuruda bulundum. Ancak orada bana sadece 150 YTL yol parası verilebileceği söylendi. Ancak benim sorunum yol parası değil. Tedavinin sürmesidir. Şu an toz duman içinde çalışıyorum. Ama hastalığım giderek artıyor. Hayırsever insanların artık sesimi duyarak bana destek vermesini bekliyorum” dedi.

‘Her şeyimizi verdik ama tedaviye yetmedi’

Bütün mal varlıklarını kızının tedavisinde kullandıklarını dile getiren Annesi Suveyla Demir, bütün maddi imkânlarını kullanmalarına rağmen tedavinin bitmediği belirterek, kızının gözleri önünde eridiğini aktardı. Hayırsever insanlara çağrı yapan Demir, kızının tedavisi için kendilerine destek vermesini istedi.

http://www.yuksekovahaber.com/haber/seyran-tedavi-olamiyor-9546.htm

Reklamlar

One comment on “Lenf Kanseri Seyran Demir Hapiste 30 kiloya düştü

  1. prekast
    17 Nisan 2013

    Allah yar ve yardımcısı olsun kötü bir imtihan.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Sayaç

  • 215,058 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: