CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

79 yaşında, 8 yıl mahpusluk yetmez mi? Elfo Ana cezaevinde ölmesin imza kampanyası

Elfo Ana cezaevinde ölmesin!

Resim 001 Resim 002Elfo Ürper, 79 yaşında Şırnak’lı bir ana. 8 yıl önce 18 yıllık hapis cezasına çarptırıldı ve o zamandan beri cezaevinde tutuluyor. İlerlemiş yaşına rağmen, cezasının tamamlanması için 7 yıl daha cezaevinde kalması gerekiyor.

Tansiyon ve romatizma hastası olduğu için bacaklarının uyuştuğundan yakınıyor. Ayrıca nefes darlığı problemi yaşıyor. Yakın zamanda elinden ameliyat olduğu için çamaşırlarını bile kendi başına yıkayamaz durumda. Cezaevi koşulları, yaşadığı sağlık problemleri ve yaşlılığından ötürü Elfo Ana’nın kaldıramayacağı kadar ağır. Hayatını kendi başına idame ettiremeyecek durumda, kişisel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için başkalarının yardımına gereksinimi var.

Şu anda Batman M tipi cezaevinde yatmakta olan Elfo Ana’nın çocukları sağlık sorunları ve maddi yetersizlikten ötürü yılda en fazla birer kez görebiliyorlar annelerini. Bir kısmı memleketinde, bir kısmıysa başka şehirlerde yaşayan çocuklarından ve toprağından uzakta olmak, ilerleyen yaşı ve kendi işlerini göremez durumda olması moralini bozduğu gibi sağlığını da kötü etkiliyor. Son zamanlarda sürekli tekrarladığı cümle bütün korkularını özetler nitelikte aslında:
“Burada ölmek istemiyorum.”

Elfo Ana’nın avukatı, “Sürekli hastalık, sakatlık ve kocama” sebebiyle Cumhurbaşkanlığı özel affından yararlanıp serbest kalması için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Af talebine karşılık Adli Tıp Kurumu’nun düzenlediği raporda Elfo Ana’nın muayenesi sonucunda bu kapsama girmesi için gerekli bulguların olmadığı belirtildi. Yani 80’ine girmekte olan Elfo Ana’nın ilerlemiş yaşı ve kötüleşmekte olan sağlık sorunları resmi makamlarda bir karşılık bulamadı. Elfo Ana yılmayıp bir itiraz dilekçesiyle durumunun ve dosyalarının tekrar incelenmesini istedi.

79 yaşındaki bir Ana için 8 yıllık tutsaklık yetmez mi?

Başta Adalet Bakanı ve Cumhurbaşkanı olmak üzere vicdan sahibi herkesi, “Burada ölmek istemiyorum” diyen Elfo Ana’nın son günlerini ailesinin bakımı altında, evinde geçirebilmesi için duyarlı olmaya çağırıyoruz.

imzalamak için: http://imza.la/elfo/

Bianet‘te bugün (18.3.2013) yayınlanan habere göre,

Elfo Ürper 79 yaşında, sekiz yıldır Batman M Tipi Cezaevi’nde. Daha yaklaşık 7 yıllık cezası var ve “Hapiste ölmek istemiyorum” diyor.

Ürper, 2005’te oğluyla birlikte Şırnak sınırına yakın bir yerde yakalandı. İddianameye göre, üzerlerinde patlayıcı madde bulundu.

Her ikisi de Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 174/2. maddesi uyarınca “Örgüt adına patlayıcı madde sevki” suçlamasıyla ve TCK 314/2. maddesindeki “PKK örgütü üyeliğinden” ceza aldı.

Ürper’ün avukatı Nuri Mehmetoğlu, bianet’e yaptığı açıklamada, toplam 18 yıl 9 ay ceza alan Ürper’in oğlunu korumak amacıyla patlayıcıları kendi üzerine aldığını ve bu nedenle cezalandırıldığını belirtti.

Muayene etmeden rapor verdiler

Mehmetoğlu, Ürper’in Anayasa’nın 104/2-b maddesi uyarınca “sürekli hastalık, sakatlık ve kocama” sebebiyle Cumhurbaşkanlığı özel affından yararlanıp serbest kalması için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Ürper önce Batman Devlet Hastanesi’nde muayene oldu, buradaki raporlar Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Mehmetoğlu, Adli Tıp’ın Ürper’i muayene etmeden, önceki hastane raporları üzerinden değerlendirme yaptığını ve “affa gerek yoktur” şeklinde karar verdiğini açıkladı. Bunun üzerine Adalet Bakanlığı da af talebinin Cumhurbaşkanlığa iletilmesini reddetti. Mehmetoğlu, bakanlığa tekrar bir itiraz dilekçesi yazdıklarını ve sağlık durumunun tekrar incelenmesini istediklerini, bunun sonucunu beklediklerini açıkladı.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.445 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: