Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

“Hasta mahkûm için ölüm yasası” / Taraf Gazetesi

HÜSEYİN İSTEMİL/BÜLENT ONUR ŞAHİN – 02.03.2013

Hasta mahkûm için ölüm yasası Cezaevindeki ağır hasta tutuklular artık, savcı “toplum güvenliği için tehlikeli değildir” kararı vermeden tahliye olamayacaklar.

Tutuklu ağır hastaların tahliye olmaları için gerekli Adli Tıp Kurumu raporu şartına ek olarak İnfaz Yasası’nda yapılan son değişiklikle savcının “Toplum için tehlikeli değildir” kararı olması şartı eklendi.

Bu düzenlemeyle tutuklu ağır hastalara, Adli Tıp Kurumu tarafından ‘Yaşamını tek başına sürdüremez’ raporu verilse bile tahliye için savcının “Toplum için tehlikeli değildir” kararının olması gerekiyor. İnfaz Yasası’ndaki düzenlemeye tepki gösteren sivil toplum kuruluşları, yeni düzenlemeyle birlikte hasta tutukluların tahliye olmasının imkânsızlaştığına dikkat çekiyor. Adli Tıp Kurumu’nun bilimsel kriterlere uygun raporlarının dikkate alınmasını isteyen STK temsilcileri, yeni uygulamanın biran önce kaldırılması konusunda hemfikir.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) hasta tutuklularla ilgili raporuna göre ağır hasta tutuklu sayısı 350. Ceza İnfaz Yasası’nda bir ay önce yapılan değişiklik ile hasta tutuklulara ilişkin düzenlemelerin yer aldığı 16. maddeye, “Maruz kaldığı ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı değerlendirilen mahkûmun cezasının infazı, üçüncü fıkrada belirlenen usûle göre iyileşinceye kadar geri bırakılabilir” hükmü eklendi.

Yasada daha önce hasta tutuklunun serbest bırakılması için Adli Tıp Kurumu’nun “Tek başına yaşamını devam ettiremez” raporu yeterli oluyordu. Hasta tutuklunun “Toplum için zararlı olup olmadığı”na ise savcılık karar verecek. Savcı kanaatini olumsuz kullanması durumunda, tutuklu serbest bırakılmayacak. Düzenlemeye tepki gösteren STK temsilcileri konuyu Taraf için değerlendirdi:

MAZLUMDER Başkanı Ahmet Faruk Ünsal:

“Dünyanın her yerinde bir mahkûmun sağlığıyla ilgili kararı sağlık kuruluşları verir. Devletin idame ettiği sağlık kurumları kişi ‘yaşamını tek başına idame edemez’ dedikten sonra savcının sözünün geçerli olmaması lazım. Bu çok yanlış bir düzenleme. İdam cezası verilirken bile doktor ‘mahkûmun idam edilmek için sağlığı uygun değildir’ dediğinde mahkûmun iyileşmesi için idam ertelenir. Nerden nereye geldiğimiz ortada. Savcıların çoğunun olumsuz karar vereceğini düşünmüyorum ancak Adli Tıp’tan sonra kararın savcıya bırakılması çok yanlış. Adalet camiasının buna karşı çıkması gerekir.”

Tutuklu, Hükümlü Yakınları Yardımlaşma Derneği (TAYAD) Başkanı Avukat Behiç Aşçı:

“Hasta tutukluların bırakılması zordu, bu düzenlemeyle imkânsızlaşmış oldu. Kişi kime göre tehlikeli bunu sormak lazım. Zaten ağır hasta tutuklu kendi yaşamını sürdüremiyor topluma karşı nasıl bir tehlike oluşturabilir ki? Şimdiye kadar kullanılan yetki yasalaşmış oldu. Aileler sadece vedalaşma hakkı istiyor. Ölecekse de yanımızda ölün diyor. Bu düzenlemeyle ailelere hastanızı beklemeyin biz cezaevinde öldüreceğiz deniliyor.”

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı:

“Ağır hasta kişinin tehlikeli olma olanağı yok. Sonuç olarak neye dayanarak toplum için tehlikelidir ifadesi kullanılacak? Kim bunu belirleyecek, hangi kurallarla belirleyecek? Böyle bir şeyi belirlemek olanaklı mı? Böyle bir kararı kim için verebilir? Bu durumda önceden insanların suç işleyeceklerine dair bir öngörüyle davranmak dolayısıyla potansiyel suçlu olarak tanımlamak anlamına gelir. Bu çok ciddi bir insan hakları ihlali ve insanları baştan damgalamaktır.”

Haber: Hüseyin İstemil – Bülent Onur Şahin/ Taraf

Reklamlar

3 comments on ““Hasta mahkûm için ölüm yasası” / Taraf Gazetesi

 1. necla sengul
  04 Mart 2013

  yazy okuyamyorum zeynepcim bana atarmsn.
  pt.

  Date: Sun, 3 Mar 2013 21:38:17 +0000
  To: neclasengul@hotmail.com

 2. vatandaş
  04 Mart 2013

  bir insanın yaşam hakkıyla ilgili kararı savcıya bırakmak çok sakat olmuş. yine de bence doktor “bu insan hapiste yaşayamaz” dedikten sonra “hapiste kalsın” demek imkansız olmamalı. çünkü unutmamalıyız ki yasa genişlediği için sadece ağır hastaları kapsamıyor artık, kendine bakamayacak durumdakileri kapsıyor. ama mesela adam mafya babasıdır ya da töre cinayetini azmettirmiştir, sonra diyelim ki sol tarafı felç olmuştur hapiste. bu adam dışarı çıktığında yine cinayet işletebilir diye güçlü bir kanaat varsa, mağdurları, potansiyel madurları da düşünmek lazım. yine de kendine bakamayacak durumda ya da apır hasta birinin hapiste tutulması için savcı değil ciddi bir mahkeme kararı filan olmalı, hapisten çıkmak kolay olsun, hastanın hapiste tutulması çok zor olsun ama imkansız olmasın. Hastane cezaevlerine de sadece kendine bakamayacak durumda olup da yine de tehlikeli oldukları için tahliye edilmesi uygun olmayanlar konulabilir.

  • Anonim
   06 Mart 2013

   bu yeni bi yasa mı yoksa birkaç hafta önce çıkan yasayı mı diyosunuz?

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

 • 232.665 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: