Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Demek ki kamuoyu mahpusları önemsiyormuş :)

havai fisek

Lösemi hastası Solin’in tutuklu annesinin tahliyesi için 4 günde 55.ooo (elli beş bin!) insan imza attı. Yarın, hapiste sağlık sitesini ziyaret edenlerin sayısı 10.000’i (on bin) geçecek (6 ayda, hiç reklam, tanıtım faaliyeti olmadan aldığımız tekil ziyaret sayısı). Demek ki insanlar hapishanelerde olup biteni önemsiyor ve güçlü bir adalet talebi var. Adalet ile hukukun aynı şey olmadığının farkında olan on binlerce insan var bu ülkede, demek ki. Solin’in annesine kavuşması için imza verenlerin onda biri Adalet Bakanlığı’nın veya TBMM’nin önünde toplansa ne olur acaba? Hastaların cezaevlerinde tutulmaması, tutuklu yargılama için önemli ve somut gerekçeler aranması, yargılamaların kısa sürmesi gibi yaygın ve güçlü taleplerimizin ciddiye alınmasını diliyoruz.

Tahliye oluşunu yeniden doğmaya benzeten Hanım Onur, hapisteki hastaları unutmuyor, onların durumunu düzeltmek için çalışmak istediğini söylüyor (Taraf, 13.2.2013). Bunun için çaba gösteren herkes, Hanım Onur’la beraber daha güçlü olacak. Biz aslında bu konuyla ilgili yetkililerin sandığından çok daha güçlüyüz ve daha adil bir hukuk sistemi için çabalamaya devam edeceğiz… Hanım Onur, kendisi ve çocukları için çalışan, imza veren herkese teşekkür etmiş. Biz de ona, Solin’e ve Mirhat’a teşekkür ederiz, güce güç kattınız!

Hanım Onur’un sözleri aşağıda:

KCK soruşturması kapsamında 16 aydır tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edilen Hanım Onur, beş yaşındaki lösemi hastası kızı Solin ve yedi yaşındaki epilepsi hastası oğlu Mirhat’a kavuştu.

Cizre’deki evinde Taraf ’ı ağırlayan Hanım Onur, tahliyesinin gerçekleşmesi için yardımcı olan herkese teşekkür etti. Onur, “Tahliye dediklerinde inanmadım. Arabaya bindiğimde aklıma gelen ilk şey, bu gece çocuklarımla birlikte yatacağım oldu” dedi.

Hasta tutuklular var

Gece geç saatlerde Cizre’ye gelen Hanım Onur’u karşılayan yakınları, sevinç gösterisi yaparak, kurban kesti. Çocuklarına kavuşan Onur, ilk özgür gününü şöyle anlattı: “Çocuklarım adına çok mutluyum. Binlerce çocuğun ailesi cezaevlerinde. O çocuklar için de bir şeyler yapılmalı. Eğer Türkiye’deki tüm halklar ‘Solin ölmesin’ diyorsa, herkesin barış için elini taşın altına koyması ve çabalaması gerekiyor. Ancak Solin’e acıyan vicdanlar vücudunun yüzde 92’sini kullanamayan Fikret Bayram’ı da görmeli. Hasta mahkûmlarla ilgili yasa çıkmasına rağmen Adlî Tıp, bir aydan fazladır Fikret Bayram’la ilgili raporunu oyalıyor.” (…)

Hanım Onur’un söz ettiği Fikret Bayram için başlatılan imza kampanyası da, şimdiden 23 bin imzayı aştı..

http://imza.la/fikret-bayram-a-ozgurluk

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.069 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: