Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Korsakoff’lu canlı bomba ve hasta mahpusların tahliyesi

korsakoff taburufft17_mf1315491Hastalar hapisten çıkınca örgütler onları canlı bomba olarak kullanacak” varsayımının, hapisteki ağır hastaların dışarıda tedavisine zaten engel olduğunu biliyoruz. Ancak hastalığından dolayı hapisten tahliye edilen bir kişinin intihar eylemi yapması, cezaevlerindeki çok sayıda hastanın tahliye edilmesinin önünü kapatmamalı.

Radikal gazetesi bugünkü manşetinden, ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ndeki patlamanın cezaevinden Wernicke-Korsakoff sendromu nedeniyle tahliye olmuş bir DHKP-C militanı tarafından yapıldığını duyurmuş (haberi okumak için tıklayın). Haberde, “2001’den itibaren yüzlerce ölüm orucu eylemcisi”nin Wernicke-Korsakoff hastalığı nedeniyle cezaevinden tahliye edildiği ve “Eylül 2012’de Gazi Mahallesi’ndeki pois noktasına saldırı düzenleyen İbrahim Çuhadar’ın da Korsakoff sendromu nedeniyle cezaevinden tahliye olduğu” ayrıca belirtiliyor.

Haber üzerine Hapiste Sağlık sitemizin günlük ziyaretçi sayısı üçe katlanmış, çok sayıda kişi bunun nasıl bir hastalık olduğunu sitemizden okumuş.

Ceza İnfaz Yasası’nda yapılan yeni değişiklikle ağır hasta mahpusların hapisten çıkmasını beklediğimiz şu günlerde DHKP-C’nin üstlendiği bu eylem, hasta mahpuslar açısından bakıldığında sanki umutları söndürmek için yapılmış gibi! Bu saldırı, hapisteki hastaları insan gibi görmeyen, “dışarı çıkarsa kim bilir ne yapacak” diyenlerin, “onlar tedavi edilmeyi, yaşamayı hak etmiyor” diyenlerin eline malzeme veriyor. Bu olay ve bu haberleştirme biçimi, ağır hasta mahpuslar hapisten çıkınca işte böyle canlı bomba oluyorlar, gibi bir izlenim veriyor. Böylece bir kişinin veya bir örgütün yaptığı bu şiddet eylemi hapisteki tüm hastaları doğrudan ilgilendiren bir hale geliyor.

“Hastalar hapisten çıkınca örgütler onları canlı bomba olarak kullanacak” diye bir varsayımın, hapisteki bir çok ağır hastanın tahliyesinin önünü zaten tıkadığını biliyoruz. Hatta, hastalık ve engellilik hali nedeniyle cezaevinden tahliye edilen Hediye Aksoy, tam da bu düşünceyle “canlı bombadır” denilerek yeniden cezaevine gönderildiğini, bize gönderdiği mektupta anlatıyor (Hediye Aksoy’un mektubunu okumak için tıklayın.) Hediye Aksoy, üzerine atılan “canlı bomba” suçlamasından dolayı, hem gözleri görmediği hem de kanser olduğu halde hapishaneden tahliye edilmiyor, oysa ki onun böyle bir intihar eylemiyle ilgisi olduğuna, olabileceğine dair hiçbir delil yok. Yani dayanaksız bir varsayım yüzünden, Hediye Aksoy örneği gibi pek çok insanın sağlığı ile oynanıyor. Nasreddin Hoca’nın, “belki testiyi kırar” diye, testiyi kırmamış oğlunu önceden dövmesi gibi bir şey bu. Üstelik, intihar eylemi yapan örgüt üyelerinin “hasta” olduğu pek az örnek var. Buna karşılık, intihar eylemlerinin ve diğer saldırıların hiç hapse girmemiş insanlar tarafından, tamamen sağlıklı, genç insanlar tarafından yapıldığı örnekler ne kadardır acaba?

Şunu da unutmayalım ki DHKP-C 2000’lerde cezaevlerinde sürdürdüğü ölüm oruçlarında bir çok üyesini yitirdi ve çok küçüldü. Geri kalan DHKP-C’liler arasında, bu ölüm oruçlarına katıldığı ve yanlış tedavi edildiği için Wernicke-Korsakoff hastası olanların sayısı az olmasa gerek. Yani DHKP-C için bile, “bir politika olarak intihar eylemlerinde hastaları kullanıyor” demek doğru olmayabilir. Şiddete başvuran ve bunu meşru gören bir örgütten bahsediyoruz, böyle bir örgütün, “intihar eylemi yapayım ama sağlıklı üyem ölmesin hasta olanı ölsün” diye bir kaygısı mı olur ki?

Wernicke-Korsakoff hastalığı nedeniyle cezaevinden tahliye edilen bir insanın yaptığı intihar eyleminin, hapisteki diğer hastaların tahliyesi önünde engel oluşturmaması için şunu da hatırlamak lazım: bu insanlar zaten bir gün hapisten çıkacak. Masumu da, katili de, tecavüzcüsü de, örgüt üyesi de, hepsi bir gün hapishaneden çıkacak ve aramızda olacaklar. Aslında, bütün hukuk ve cezaevi sistemini “mahpuslar dışarı çıkınca ne olacak” sorusu üstünden yeniden düşünmek ve değiştirmek gerekiyor.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.080 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: