Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta mahpusun cezaevinden çıkış umudu yeni yasa…

Anadilde Savunma ile birlikte, hasta mahpusların cezaevinden çıkışını kolaylaştıracağını umduğumuz yasa maddesi de mecliste onaylandı (24.01.2013)… Yasa hakkındaki bilgiyi sondakika sitesinin haberinden aktarıyoruz:

 

400'e Yak%C4%B1n A%C4%9F%C4%B1r Hasta Tutuklu ve H%C3%BCk%C3%BCml%C3%BCye %C3%96zg%C3%BCrl%C3%BCk Umudu,

Aylin Sırıklı Dal – TBMM Genel Kurulu’nda, bu hafta görüşülmesi planlanan Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı yasalaşırsa 400’a yakın ağır hasta mahkumun cezaevinden çıkması gündeme gelecek.

Ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle infazın ertelenebilmesi, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 16. maddesinde düzenleniyor. Madde, “hastalık mahkumun hayatı için kesin bir tehlike teşkil ediyorsa mahkumun cezasının infazı iyileşinceye kadar geri bırakılmasını” öngörüyor.

Anadilde savunma ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine de imkan tanıyan Ceza Muhakemesi Kanunu ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile ağır hasta tutuklu ve hükümlülerin infazının ertelenmesi de gündeme gelecek.

Tasarı ile hapis cezasının infazının hastalık nedeniyle ertelenmesi hallerine yeni bir erteleme nedeni getiriliyor. “Ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettirememe” hali de infazın ertelenmesi nedenleri arasına alınıyor. Buna göre; maruz kaldığı ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen ve toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı değerlendirilen mahkumun cezasının infazı, iyileşinceye kadar geri bırakılabilecek. Terörle Mücadele Kanunu kapsamında mahkum olanların da infazı ertelenebilecek.

Tasarının yasalaşmasıyla şu anda ceza infaz kurumlarındaki yaklaşık 400 hasta mahkumun durumları tekrar değerlendirilecek ve bunlardan yasanın aradığı şartları taşıyanların cezalarının infazına karar verilebilecek.

Yapılan değerlendirmenin ardından “ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremediği” tespit edilen tutuklu ve hükümlüler cezaevinden çıkarılacak.

-Anadilde savunma-

Tasarı, anadilde savunma hakkını da öngörüyor. Buna göre, sanık iddianamenin okunması ve esas hakkında mütalaanın verilmesi üzerine sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Tercüme hizmetleri, il adli yargı adalet komisyonlarınca oluşturulan listeden, sanığın seçeceği tercüman tarafından yerine getirilecek.

-Eşle görüşme-

Tasarı yasalaşırsa evli hükümlülerin cezaevlerinde eşleriyle 3 saatten 24 saate kadar görüşmelerine de olanak tanınacak. Böylelikle kapalı cezaevinde bulunan mahkumlar, eşiyle bir araya gelebilecek. Görüşmeler en geç 3 ayda bir yapılacak, cezaevi imkanları ölçüsünde 3 saatten 24 saate kadar görüşme imkanı verilebilecek. Açık cezavinde bulunanlara bu hak verilmeyecek. Çocuk hükümlüler de anne ve babalarıyla personelin yakın nezareti olmaksızın görüşebilecek.

Yayıncı: Selçuk Aval – ANKARA

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on 29 Ocak 2013 by in Hapishanede Hasta Hakları and tagged , .

Sayaç

  • 263.608 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: