CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Ankilozan Spondilit Hastası Osman Taşdemir

Görsel

Hastaneden dönerken, hapishanelerde sürdürülmekte olan Ölüm Oruçları’na dikkat çekmek amacıyla düzenlenen bir yürüyüşe denk geldiği ve gözaltına alındığı ifade edilen Osman Taşdemir iki buçuk aydır hapishanede. Taşdemir Ankilozan Spondilit hastası. Hareket kısıtlılığı var. Ailesinin yaptığı ve basına yansıyan açıklamayı okuyucularımızla paylaşıyoruz.

Tutuklu öğrencinin annesi isyan etti

Seyit ERÇİÇEK/İSTANBUL
22 Ocak 2013

AÇLIK grevlerine dikkat çekmek amacıyla 30 Ekim 2012’de Okmeydanı’nda düzenlenen eylemde polis tarafından gözaltına alındıktan bu yana cezaevinde olan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Osman Taşdemir’in annesi Sayime Taşdemir “Oğlum Ankilozan Spondilit hastası, ağrılarıyla savaşan ve hareket kısıtlılığı yaşayan bir çocuk. Çantasında hastane raporları ve otururken kullandığı oturma simidi olmasına rağmen tutuklandı. Oğlumu bana geri verin” dedi.

Sarıgazi’de 5 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu. “Ne zorluklarla okutuyordum” dediği inşaat işçisi bir baba ile ev hanımı annenin “Avukat olacak diye” umutlarını bağladığı oğulları. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Adem Sözüer’in ise tutuklanmasıyla uykularını kaçıran çok sevdiği öğrencisi. Osman Taşdemir, 2006 yılında Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nü kazandı. 2’nci sınıftayken ani bir kararla tekrar üniversite sınavına hazırlandı ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Başarılı bir öğrenci olan ve bu yıl mezun olmaya hazırlanan Osman Taşdemir, fakültede parmakla gösteriliyordu. Ailesinin anlattığına göre ev ile fakülte arasında mekik dokuyan Osman Taşdemir, geçen yıl yaz aylarında şiddetli sırt ve omurilik ağrısıyla neredeyse oturamaz, hareket edemez duruma geldi.

HASTANE, OKUL, EV
Osman Taşdemir’in 3 ay içerisinde gitmediği hastane kalmadı. Sonunda da Ankilozan Spondilit hastası olduğu belirlendi. Geçen yıl 30 Ekim’de fakültedeki derslere girdikten sonra Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Kliniği’ne giden Osman Taşdemir hastane dönüşünde tutuklandı. Üniversite, hastane ve ev arasında mekik dokuyan oğluyla defalarca konuştuğunu ve haksız yere cezaevine gönderildiğini söyleyen baba Ahmet Taşdemir şöyle konuştu: “Osman hastane dönüşünde önce astım hastası olduğunu söyleyen yaşlı bir adama yardım ediyor. Okmeydanı’ndaki kalabalığı görüyor. Meraklı bir çocuk. Kalabalığa bakarken bir anda ortalık karışıyor. Kaçan kaçıyor ama zaten kendisinin kaçmasını gerektirecek bir durum olmadığı için de orada gözaltına alınıyor. Çocuk kaçmak istese kaçamaz zaten ağrılarından zor hareket ediyor. Çantasındaki tahlillerini, raporlarını, oturmak için kullandığı oturma simidini göstermesine rağmen örgüt üyeliği ve örgüt çağrısına uymaktan cezaevine gönderildi. Biz onu hastanede zannederken arkadaşlarıhaber verdi. Şok olduk”

“DAHA ÖNCE KARAKOLA GİRMİŞ BİR ÇOCUK DEĞİL”
Oğlunun hastalığı nedeniyle çok zayıf düştüğünü söyleyen gözü yaşlı anne Sayime Taşdemir (45) de tek kaygısının oğlunun sağlının olduğunu söyledi. Oğlunun hiçbir siyasi partiye üyeliği olmadığını söyleyen Sayime Taşdemir de duygularını şöyle dile getirdi: “Daha önce karakola girmiş bir çocuk değil. Madem benim oğlum örgüt üyeliğiyle suçlanıyor neden gelip evimizi aramadılar. Orada olduğu için polisler kolundan tutup götürmüşler. Hastalığı yüzünden sık sık hareket etmesi egzersiz yapması gerekiyor. Ancak cezaevinde tedavisini de tam olarak alamıyor. Kendi kendine bakımını sağlayan bir çocuk değil. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Bu çocuk 2006’dan bu yana üniversitede öğrencidir. Bir suç işleseydi tamam devlettir derdik. Benim oğlum suçsuz, günahsızdır. Ben oğlumu istiyorum”

İDDİANAME HALA HAZIR DEĞİL
Osman Taşdemir’in yaklaşık 3 aydır tutuklu olduğunu söyleyen avukatı Hayriye Asrağ da iddianamenin henüz hazır olmadığını belirtti. Müvekkilinin cezaevinde sınavlarına hazırlandığını söyleyen Hayriye Asrağ “Sağlık problemleri ile boğuşuyor bir yandan. Bir an önce iddianamenin hazırlanarak dava sürecinin başlamasını istiyoruz. Ancak daha ne kadar süre sonra dava görülmeye başlar bilemiyorum” dedi.

ANKİLOZAN SPONDİLİT NEDİR?
Ankilozan Spondilit (AS) özellikle omurgayı etkileyen kronik, ilerleyici, ağrılı sebebi bilinmeyen ve tedavisi olmayan romatizmal bir hastalıktır. AS de yoğun ağrı hastalığın temel özelliğidir, ağrı hareketle azalır, hatta yok olabilir, uzun süre oturmakla, istirahatle artar.  AS’de ilk belirtiler bel, kalça ve topuk ağrısı olabilir. Hastalık gerektiği gibi tedavi edilmezse ileri dönemlerde omurga deformiteleri, kamburluk ve buna bağlı olarak çeşitli metabolik hastalıklar ortaya çıkar. Göz, kalp, akciğer, böbrek, sinir, mide-barsak tutulumu görülebilir. Ölüm oranı %5 olmakla birlikte fizik tedavi ve yoğun kontroller eşliğinde (ilaçlar böbrek yetmezliği yapabileceği için) doğru ilaç kullanımı olmazsa hayatı tehdit eden ciddi enfeksiyonlara ve başka hastalıklara yol açabilir. Kalça tutulumu (oturma simidi kullanılması) hastalığın kötü seyredeceğini gösteren bulgulardandır. Genetik yatkınlık AS’nin bilinen özelliklerindendir. Önceki gün hayatını kaybeden Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ile tiyatrocu Suna Pekuysal da ankilozan spondilit hastası olduğu biliniyordu.

 (Hastalık hakkında haberde verilen bilgiye Hapiste Sağlık ekibi tarafından ekleme yapılmıştır)

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 273.449 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: