CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tutuklu engelli öğrenci Kayhan Tüney nihayet tahliye edildi!

22 aydır tutuklu olan hemipleji hastası (felçli) Kayhan Tüney, 19 Aralık’taki duruşmada nihayet tahliye edildi. Bizim de takip ettiğimiz hasta mahpuslardan olan Kayhan’ın tahliyesine çok sevindik. Cezaevinde kaybettiği zamanın geri gelmeyeceğini unutmuyor, onunla aynı davadan yargılanan hasta öğrenci mahpus Bayram Yılmaz’ın da tahliyesini bekliyoruz. Bu davanın bir sonraki duruşması çok sonraya, 13 Mart 2013’e ertelendi… Dava hakkındaki güncel bilgilendirmeler için Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsiyatifi’ne teşekkürler…

Kayhan TüneyİSTANBUL -DİHA

Güncellenme : 19.12.2012 16:57

25’i tutuklu 72 üniversite öğrencisinin yargılandığı DYG ana davasında 7 öğrenci tahliye edildi. Duruşmada ifade veren bazı tanıkların kendilerine imzalatılan beyanlarını okumadıklarını söylemeleri dikkat çekti.

13 Şubat 2011’de İstanbul’daki üniversite öğrencilerine dönük gerçekleştirilen operasyonda haklarında dava açılan 25’i tutuklu 72 öğrencinin yargılandığı DYG ana davasının 7’nci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuklu öğrencilerin tamamının katıldığı duruşmaya tutuksuz yargılanan öğrencilerden 13’ü katıldı. Duruşma başlarken yapılan kimlik tespitine tutuklu öğrenciler “Ez livir im” diyerek cevap verdi. Duruşmada tanık olarak dinlenen Mehmet Emin Karaaslan ve Ahmet Aras isimli kişiler, araçlarının davada yargılananlarca yakılmak istendiğini savundu. Tanıklar, araçlarına benzin döküldüğünü; ancak araçlarında hasar oluşmadığını belirterek yine de şikayetçi olduklarını beyan etti. Tanıkların, araçlarına benzin döken kişileri görmediklerini söylemesi ise dikkat çekti. Diğer tanıklar Selami Sevim ve Cihan Bayram ise, yargılananlar aleyhine emniyette verdikleri öne sürülen ifadelerin kendilerine ait olmadığını, bu ifadeleri okumadan imzaladıklarını belirtti. Tanıkların dinlenmesinin ardından avukatlar, müvekkillerinin çoğunun öğrenci olduğunu belirterek tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyetine Zaytung göndermesi

Avukatlardan Ayşe Acinikli ise, asparagas haberlerle ülke gündemindeki gelişmeleri hiciv eden internet sitesi Zaytung’tan aldığı “Adalet Bakanlığı, ülkedeki tüm üniversite öğrencilerine suçsuzluklarını ispatlamaları için 1 hafta süre tanıdı” haberini mahkeme heyetine sundu ve “İçinde bulunduğumuz durum budur” dedi. Haberde yer alan “Öğrenci evlerinde 3 kişi ve üzerinde toplananlar örgüt toplantısı yapmadıklarını göstermeye yönelik olarak minimum 3 tur oynanmış king ya da batak çetelesini emniyet güçlerine ibraz edecek. 2 veya daha fazla kişi yan yana yürüyenler, yürüyüşlerinin protesto amaçlı olmadığını ispatlamak için mümkün olduğunca lakayt tavırlar takınacak. Herkes yanındaki arkadaşına olmadık el şakaları yapacak, çelme takacak, sırtına binecek” ifadelerini okuyan avukatın söyledikleri, mahkeme salonunda gülüşmelere yol açtı.

Taleplerin ardından duruşmaya ara veren mahkeme heyeti ara kararını açıkladı. Mahkeme, yüzde 65 engelli raporu bulunan Kayhan Tüney’in yanı sıra, Burhan Şık, Serhat Göksu, Sadullah Başboğa, Ercan Marhan, Hakan Yılmaz ve Sercan Avşar’ın suç vasfının değişme ihtimalini olması ve tutukluluk süreleri göz önünde bulundurularak tahliye edilmelerine karar verdi. Duruşmayı 13 Mart’a erteleyen mahkeme, önümüzdeki duruşmada 7 tanığın dinlemesine karar verdi.

One comment on “Tutuklu engelli öğrenci Kayhan Tüney nihayet tahliye edildi!

  1. Geri bildirim: Bayram Yılmaz nihayet tahliye edildi | Hapiste Sağlık

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.394 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: