CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

78 yaşındaki hasta mahpus Ali Çelik’i Cumhurbaşkanı affetti

Prostat kanseri, kalp yetmezliği ve kas erimesinden mustarip 78 yaşındaki mahpus Ali Çelik’in af isteği 27 Kasım 2012 tarihli Taraf gazetesine yansımıştı. Ali Çelik Cumhurbaşkanı tarafından affedildi. Bu habere seviniyor, ama meselenin kişilerin teker teker affedilmesinden daha sistemli bir şekilde çözülmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Bu iyi haberi 7 Aralık 2012 tarihli T24 haber sitesinden aktarıyoruz:

ali çelik Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Zonguldak Cezaevi’nde kalan prostat kanseri 78 yaşındaki hasta mahkûm Ali Çelik’incezasını affetti.  PKK’lılara yemek verdiği iddiasıyla altı yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan ve kalp yetmezliği ile kas erimesi sorunları bulunan Çelik, Gül’e “Yetkiniz var, tedavim için beni affedin” diye seslenmişti.

Taraf gazetesinde yer alana habere göre, Zonguldak Cezaevi’nde kalan Dersimli Ali Çelik, bir tanık ifadesi üzerine 2006’da Nazimiye İlçesi’ne bağlı Doluca Köyü’ndeki evinde gözaltına alındı. Suçlama PKK’lılara yemek vermekti. Savcılık, Çelik hakkında “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten” dava açtı. Yaşlı adam serbest bırakıldı ama hakkındaki yargılama sürdü. Çelik’in kemoterapi seansları sürürken, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından altı yıl üç ay hapis cezasına çaptırıldı. Ceza, şubat ayında Yargıtay tarafından onandı. Bu gelişmelerden habersiz olan Çelik, nisan ayında üç gün süren son kemoterapi seansının ardından tutuklanarak cezaevine götürüldü.

Önce Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne sonra da Zonguldak Cezaevi’ne konan Çelik’in oğlu Haydar Çelik, babasının yüzde 93 hasta raporu olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanlığı’na af talebinde bulundu.
Oğul Çelik Gül’e “Babam dışarıda tedavi edilmezse ölecek” diye seslendi. Haberin 27 kasımda “Affetmezseniz öleceğim” başlığıyla Taraf ’da yayımlanmasının ardından Köşk harekete geçti. Gül, Anayasa’nın kendisine verdiği yetkiyi kullanarak, yaşlı adamın kalan cezasını affetti. Resmî Gazete ’nin dünkü sayısında yayımlanan karara göre, Çelik’in kalan cezası, “sürekli hastalık kapsamında bulunduğu” belirtilen Adli Tıp Kurumu raporu doğrultusunda kaldırıldı.

(http://t24.com.tr/haber/gul-78-yasindaki-hasta-mahkumu-affetti/219149)

 

Taraf gazetesinde 27 Kasım’da çıkan haber için tıklayın.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.391 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: