Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

AÇLIK GREVİ BİTTİ!!!

Açlık grevleri 68. günde sona erdi

İmralı’dan açlık grevlerinin bitirilmesine yönelik gelen dünkü çağrının ardından bugün tüm cezaevlerinde açlık grevleri sona erdi.

ntvmsnbc ve Ajanslar
Güncelleme: 09:14 TSİ 18 Kasım. 2012 Pazar

İSTANBUL – Cezaevlerinde 68 gündür devam eden açlık grevi eylemlerinde sona gelindi. İmralı’nın, ‘bitirin’ çağrısı üzerine dün ilk aşamada 520 kişi açlık grevini bıraktı. Bugün de tüm cezaevlerinde açlık grevlerinin sona erdiği açıklaması geldi.

Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, İmralı Adası’na giderek Abdullah Öcalan’la bir görüşme yaptı. Görüşmede Öcalan’ın ‘cezaevlerindeki açlık grevlerinin bitirilmesini’ne yönelik çağrı yaptığı öğrenildi.

Öcalan’ın bu çağrısının açıklanmasının ardından ilk sevindirici haber İzmir’den geldi. Buca 1 ve 2 No’lu cezaevleriyle Aliağa Şakran Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülerin açlık grevine son verdikleri bildirildi.

Kararın ardından İzmir İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinin cezaevlerine girerek, sağlık kontrolüne başladıkları belirtildi.

Bugün de tüm cezaevlerinde açlık grevi eylemlerinin sona erdiği açıklandı.

‘HASTANE SEVKLERİ DE YAPILACAK’
BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, bu sabah cezaevlerinde açlık grevinde bulunanlarla görüştüklerini belirterek, ”Bu saat itibariyle eylemlerini sonlandırdılar. Sağlık ekipleri çalışmalarına başladı. İlk muayenelerinden sonra hastane sevkleri de yapılacak” dedi.

DEMİRTAŞ: ÇAĞRIYI DESTEKLİYORUZ
Öcalan’ın çağrısıyla ilgili BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Çağrıyı desteklediklerini ifade eden Demirtaş, şunları kaydetti:

“Sayın Öcalan’ın yaptığı çağrı çok önemlidir. Kardeşinin İmralı adasına gidişi bizim desteğimizle gerçekleşmiştir. Bu gelişmenin tecridin tümden kalkmasına vesile olmasını diliyoruz. Bizler de bu çağrıları destekliyoruz. Tutsakların da yeni bir değerlendirme yaparak çağrıları dikkate almalarını umut ediyoruz.”

TUĞLUK: ÇAĞRIYI DİKKATE ALACAKLAR
Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ise Öcalan’ın çağrısını tutuklulara ilettiklerini ve tutukluların çağrıya olumlu yaklaştıklarını söyledi.

Tuğluk, “Bunu dikkate alacaklarını bize belirttiler, şu aşama itibariyle ifade eceğimiz şeyler bu. Biz de açlık grevlerinin ölüm olmadan sonlanacağı için mutluyuz. Mesajın sayın Öcalan’dan gelmesi nedeniyle tutuklular bunu dikkate alacaktır. Cezaevlerindeki açlık grevleri biterse biz de destek amacıyla yaptığımız eylemlere son vereceğimizi söylemiştik. Açlık grevleri bu akşam itibariyle bitmiş değil, yarın değerlendirme sonucu açıklanacak” diye konuştu.

İLK SİNYAL HÜKÜMETTEN
Aslında açlık grevlerinin biteceği sinyali ise öncesinde hükümetten gelmişti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, dün katıldığı bir televizyon yayınında konuya değinmiş ve “”Her an bittiğini duyurabilecek noktaya geldik” diye konuşmuştu.

Başbakan Erdoğan ise Mısır gezisi öncesi yaptığı açıklamada “Şantaja kimsenin çanak tutmaması gerekir, biz cezaevinde kimsenin ölmesine izin vermeyiz” demişti.’

http://www.ntvmsnbc.com/id/25398642

***

Türkiye genelindeki bazı cezaevlerinde 12 Eylül 2012’den bu yana açlık grevini sürdüren tutuklu ve hükümlüler, grevi bıraktı.

Öncelikle İzmir, Diyarbakır, Ankara Kadın Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlüler, cezaevi yönetimine dilekçe vererek, açlık grevini sonlandırdıklarını bildirdi.

Sabah saatlerinden itibaren de açlık grevindeki tutuklu ve hükümlülerin, grevi bıraktıklarına ilişkin dilekçeleri, cezaevi yönetimlerine ulaştı.

Grevi bırakan tutuklu ve hükümlüler, cezaevi doktorları tarafından tek tek sağlık kontrolünden geçiriliyor.

Doktorlar, grevin ardından eylemcilerin beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken hususları, eylemcilere ve cezaevi yönetimine anlatacak. Tutuklu ve hükümlüler, sağlık açısından bir süre daha takipte tutulacak.

Cezaevi doktorları, eylemcilerin çok ciddi sağlık sorunları bulunduğunu tespit ederse, kararlarının olumlu olması halinde bu kişilerin tedavilerinin hastanede yapılmasına karar verebilecek.

Siirt’te 5 tutuklu hastaneye kaldırıldı

Bu arada Siirt E Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevine son veren tutuklu ve hükümlülerden 5 kadın, cezaevinden 4 ambulansla alınarak poliklinik olarak kullanılan Siirt Devlet Hastanesi’nin ek binasına kaldırıldı.

Tutuklulardan birinin tekerlekli sandalyede bazılarının ise yürüyerek çıktığı gözlendi.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı hastaneye görevliler dışında kimsenin alınmadığı ve izinli doktorların da göreve çağrıldığı öğrenildi.

Siirt’te toplam 19 tutuklu ve hükümlünün hastaneye kaldırılacağı bildirildi.

Kışanak: Açlık grevi sona erdi

Öte yandan beraberindeki milletvekilleri ile Diyarbakır E Tipi Cezaevi önüne gelen BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, cezaevlerinde açlık grevine giren tutuklu ve hükümlülerle bu sabah görüştüklerini belirtti.

Kışanak, şunları söyledi:
“Bize açlık grevinin sona erdiğini söylediler. ‘Açlık grevlerini bugün itibariyle bitiriyoruz’ dediler. Bu saat itibariyle eylemlerini sonlandırdılar. Sağlık ekipleri çalışmalarına başladı. Sağlık ekiplerinin ilk muayenelerinden sonra hastane sevkleri de yapılacak. Görüştüğümüz sağlık ekipleri, ilk iki grupta olanların durumlarının hastaneye kaldırmayı gerektirecek düzeyde olduğunu söylediler. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde sağlık kontrolü başladı. Peyderpey hastaneye sevkleri yapılacak.”

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olanların sayısı ile ilgili soruya ise Kışanak, “Açlık grevinde olanların sayısı 447. Ancak ikinci grupta başlayıp olanlar var. İçlerinde kronik hasta olanlar var. Kronik hastalıkları nedeniyle sağlık durumları iyi olmayanlar var” dedi.

BDP Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş da, ilk etapta Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden 15, E Tipi Cezaevi’nden ise 9 kişinin hastanelere naklinin yapılacağını, toplamda ise 81 tutuklu ve hükümlünün hastanelere kaldırılmasının planlandığını bildirdi.

Beştaş, cezaevinde muayenelerin devam ettiğini, sağlık ekipleri geldikten sonra hastaneye kaldırılacaklara refakat edeceklerini sözlerine ekledi.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu (TUHADFED) Başkanı Zübeyde Teker ise, cezaevlerinde 67 gün önce başlatılan açlık grevlerinin bugün itibariyle sona erdirildiğini açıkladı. Bundan sonra açlık grevi sırasında kritik duruma gelenlerin tedavileri için girişimlerde bulunacaklarını söyleyen Teker, bunun takipçisi olacaklarını söyledi.

http://www.cnnturk.com/2012/turkiye/11/18/aclik.grevleri.sona.erdi/685028.0/

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 18 Kasım 2012 by in Güncel: Cezaevlerinde Açlık Grevleri and tagged , , , .

Sayaç

  • 256.234 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: