Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Arınç’a göre grevler her an bitebilir

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, açlık grevleriyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “Her an bittiğini duyurabilecek noktaya geldik” diye konuştu. Arınç açlık grevindekilerin taleplerinin yerine getirilmesi konusunda yapılanları yeterli buluyor…

AAGüncelleme: 22:59 TSİ 16 Kasım. 2012 Cuma

BURSA – ”Her an Türkiye’de açlık grevlerinin bittiğini duyurabiliriz.”

Son dönemde Türkiye’de siyaset gündemini sıkça meşgul eden konuyla ilgili umut verici açıklama
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’tan geldi.

Katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Arınç, Türkiye’de daha önce de açlık grevleri yapıldığını ancak bu seferki eylemde ‘örgüt’ baskısı olduğunu söyledi.

Görüştüğü BDP’li vekillerin kendisine ”Onlar bizim talimatımızla greve başlamadılar, biz de bundan şikayetçiyiz ve bunun sona erdirilmesi için çalışmak istiyoruz” dediklerini aktaran Arınç, şöyle devam etti:

“Onlar da işte bazı konularda bu isteklerin karşılanması gerektiğini söyledi. Esasen o gün de söylemiştim ki; mesela yargılanmakta olan insanların, savunmalarını istedikleri dilde yapma konusu, gerçekleşecek. Bu bizim ta belki bir yıl önce konuştuğumuz bir konu ve hemen gecikmeksizin de onu meclise gönderdik.

İnsan Hakları Komisyonu’ndan da geçti. Ama Abdullah Öcalan ile ilgili tecrit konusu ve ana dilde eğitim konusu, bugün için karşılanacak konular olmayabilir. Ancak zaman içinde Adalet Bakanlığımız, avukatlarıyla görüşmesini, makul ve haklı bulduğu ölçüde mutlaka karşılar. Biz bugün seçmeli Kürtçe dersini koymakla esasen her şeyi yapmış oluyoruz.

Çünkü bugün ilkokulların 5’inci, 6’ncı, 7’nci sınıflarında haftada iki olmak üzere Kürtçe dersine başlattık, öğretmenlerini tayin ettik ve alfabeleriyle birlikte bu dersi veriyoruz. Şu anda 19 bin civarında öğrenci, tercih ettiği seçmeli ders olarak bunu görüyor. Bir anayasa konusudur, yeni anayasa yapım çalışmaları var, bir de imkansızlık konusudur.

Dolayısıyla ‘aşırı taleplerden ziyade yapılabilir veya makul taleplerle bize gelirseniz biz demokratik haklar konusunda hiçbir hükümetin yapmadığını yapıyoruz, bize güvenin’ dedik. Onlar, içeridekileri vazgeçirmek amacıyla kendilerinin başlayacağını söylediler, gerçekten bunu deklare de ettiler. Mesela dediler ki; ’60 güne yaklaşıyoruz, siz bundan vazgeçin, biz buna devam edelim’ yani onları bir ölçüde hayati tehlike içine atmak istemediler.

Ben kısmen takviye aldıklarını, kısmen de her an hazır tutulan sağlık ekipleriyle gerektiği zaman gerekli müdahalenin yapılacağını biliyorum. Ama milletvekillerinin de başlamasıyla yine malum yerin talimatıyla, sayının arttığını da biliyorum. Ama her an Türkiye’de açlık grevlerinin bittiğini, bitirildiğini de duyabilecek bir noktadayız. Bu çok kesin bir bilgi olmamakla beraber, ben olayın gidişatına bakarak ve yaptığımız temasların olumlu sonuç vereceğini tahmin ederek bunu söylüyorum.”

ERDOĞAN’A AÇIKLIK GETİRDİ
Arınç, konuyla ilgili kendisiyle Başbakan Erdoğan arasındaki söylem farkına da değindi. Erdoğan’ın kendisine hedef olarak BDP’nin siyasetini ve BDP’li milletvekillerini koyduğunu anlatan Arınç, “Onların yaptıklarının, Türkiye’deki bu hem terör eylemlerinin bitirilmesi konusunda hem de grevde olanların, grevden vazgeçmeleri konusunda, samimi davranmadıklarını söylüyor, yoksa içeride grev yapanlara veya ‘açlık grevini sürdürüyorum’ diyenlere, ‘ne haliniz varsa görün mesajı vermiyor. Onun da amacı grevlerden bir an önce vazgeçilmesi” ifadelerini kullandı.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25398509/

Reklamlar

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 204,413 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: