Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsiyatifi – Açlık Grevinde Çözüme Destek Eylemi – Bugün saat 17.30

Açlık Grevlerinin Durması İçin Çözüme Destek Amaçlı Oturma Eylemine Çağrı

12 Eylül 2012’de Türkiye’nin çeşitli cezaevlerinde Kürt siyasi hükümlü ve tutuklular tarafından başlatılan süresiz ve dönüşümsüz açlık grevleri 700’e yakın kişinin katılımıyla devam ediyor. Katılım gün geçtikte artmakta. Bugün artık hükümlü ve tutuklular tarafından sürdürülen grevlerin ölüm oruçlarına dönüştüğü bir aşamadayız. Grev 50. güne dayandı ve ölümler başlamak üzere. Açlık grevi yapan tutuklu ve hükümlülerden bir kısmı cezaevlerindeki üniversite öğrencileri, bazılarının durumu oldukça ağır ve kritik.

Durumun bu ciddiyetine karşılık, görüşme yoluna gitmek, ölümleri engellemek yönünde iktidarın hiçbir somut adım atmadığı, açlık grevini yok saydığı, kendisi görmediği gibi genel olarak görünmez kılmak için çaba harcadığı ortada. Adalet Bakanı’nın Sincan Cezaevi’ndeki tutukluları ziyaret etmesine karşın bu ziyaretin tamamen içeriksiz bir açıklama dışında herhangi bir sonucu olmadı. Başbakan en son açıklamasında “Aç kalan yok, herkes her şeyi yiyor” diyerek hepimizle alay ederken, gerekli görülmesi halinde açlık grevlerine müdahale edilebileceğini de söyledi.

Grevcilerin sağlık durumları giderek kötüleşmekte. Buna karşılık düzenli hekim kontrolünden yoksun bırakılmakta, hatta tecrit koşulları ile karşı karşıya kalmaktalar. Bazı cezaevlerinde açlık grevine katılan tutuklu ve hükümlülere cezaevi personelinin kötü muamelede bulunduğuna dair haberler yayılmakta.  Başbakanın açıklaması ise açlık grevlerinin sürdüğü cezaevlerine güç kullanılarak zorla müdahale edilmesinin yakın olduğunu gösteriyor.

Bu ülke tarihinde daha önce de farklı gruplar, farklı zamanlarda ve farklı gerekçelerle açlık grevine başvurdu. 1980 sonrasında bu yola başvurulmasının nedeni, diğer eylem biçimlerinin yasaklanmış olmasıydı. 2000 yılında çok sayıda siyasi hükümlü ve tutuklu tarafından başlatılan açlık grevleri ve bunlara karşı zorla yapılan müdahaleler sonunda çok sayıda insanın öldüğünü, yüzlerce kişinin ağır sakatlıklarla hayatlarına devam etmek zorunda kaldıklarını unutmamak ve aynı felaketin yeniden yaşanmaması için gereğini yapmak hepimizin sorumluluğudur. İnsanın kendi bedenini, kendi hayatını feda etme noktasına gelmesi, kuşkusuz protesto eylemlerinin en uç noktalarından biri. Cezaevlerinde hemen her dönemde, koşulların değiştirilmesi, taleplerin ciddiye alınması için açlık grevi bir yol olarak görülegeldi. Bu eylem tarzının sebep ve sonuçları tabii ki tartışılmalıdır. Bu ise ancak ölümlerin önüne geçtikten sonra mümkün olabilecektir.

Bu nedenle, açlık grevi yapan hükümlü ve tutukluların seslerini duyurmak, ölümlerin yaşanmasını engellemek, grevcilere dayatılan tecrit koşullarının kaldırılmasını ve kalıcı hasarlar oluşmadan uzlaşma yoluna gidilmesini sağlamak adına 1 Kasım Perşembe günü saat 17.30’da Galatasaray Lisesi önünde yapacağımız oturma eylemine katılımınızı bekliyoruz.

Ölümlere sessiz kalmayalım, çözüme destek olalım!

Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 01 Kasım 2012 by in Güncel: Cezaevlerinde Açlık Grevleri.

Sayaç

  • 256.109 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: