Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Toplantılan ilaçlar mahpuslara mı veriliyor? Sincan Cezaevi

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nden tahliye olan Yıldız Bahçeci, cezaevine girişte kırık olan kolundaki alçının çıkarılıp, kolunun tekrar alçıya alınmadığını, cezaevi revirinin verdiği ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından piyasadan çekilmiş olduğunu sonradan öğrendiğini anlatıyor. Hekimedya.org sitesinden aktarıyoruz:

Bakanlığın Toplattığı İlaçlar Mahpuslara Veriliyor

YAYIN TARİHİ: 12 Ekim 2012.

Sincan Kapalı Kadın Cezaevi’ndeki tutuklu ve hükümlülere Sağlık Bakanlığı tarafından piyasadan toplatılan ilaçlar veriliyor. Türkiye’de eczanelerde satılması yasak olan ilaçların kullanımı ciddi sağlık risklerini beraberinde getiriyor.

Hak ihlalleri ve artan ölümlerle gündemden düşmeyen Türkiye cezaevlerinde hasta mahpuslara yönelik tedavi ettirmeme, yanlış ilaç verme gibi insanlık dışı uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan tutsağa Sağlık Bakanlığı tarafından satışı durdurularak toplatılmış Miacalcic 200 IU Nazal Sprey adlı ilaç verildi. Bir ay boyunca kullandığı ilaçların piyasadan toplatılmış ilaçlar olduğunu tahliye olduktan sonra gittiği hastanede öğrenen Yıldız Bahçeci ANF’ye konuştu.

Kolu alçıdayken 22 Mart 2012 tarihinde cezaevine konulan ve 3. Yargı paketi kapsamında cezaevinden çıkan Yıldız Bahçeci’nin, kırık kolundaki alçı Sincan Kadın Kapalı Cezaevi yönetimi tarafından çıkarıldı. Revirde alçı bulunmadığı gerekçesiyle kolunun tekrar alçıya alınmadığını söyleyen Bahçeci, “Kolumun en az 6-7 hafta daha alçıda kalması gerekiyordu. Ancak beni cezaevine götürdüklerinde alçıyla almadılar, içeride revir var diyerek alçıyı söktüler. Revirde ise alçı yok denildi. Bir ay daha alçıda kalması gereken kolum için bandaj dahi vermediler. Sadece ağrı kesici getirip veriyorlardı. Gerçi ağrı kesici midir başka bir şey midir o da meçhul. Ben o ilaçları reddettim. Ve bir tülbentle tutturdum kolumu. Kolum zorlanınca beni doktora götürdüler orada film sonucunda kemik erimesi teşhisi konuldu. Kemik taraması yapıldı ve bir calsium bir de sprey olmak üzere iki ilaç yazdı doktor” diye anlattı.

BAKANLIK KARARIYLA TOPLATILMIŞ İLAÇ VERİLDİ

Tahliye olurken ilaçlarını cezaevinde unuttuğunu ve tekrar hastaneye gittiğini belirten Bahçeci, bir ay süresince Sağlık Bakanlığı tarafından toplatılan ilaçları kullandığını öğrendi. İlaçlarını almak için eczaneye gittiğini ancak eczacının doktor raporu olmadan bu ilacı veremeyeceğini belirtmesi üzerine hastaneye gittiğini söyleyen Bahçeci, “Doktor reçeteye bakıp, ‘bu ilaçları kim yazdı’ diye sordu. Ve ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından toplatıldığını, hiçbir yerde satılmadığını, kimsenin bu ilacı veremeyeceğini söyledi. Ben tekrar bir eczaneye gidip sordum bu ilaç var mı diye. Eczacı, bu ilacın olmadığını ancak doktor raporu var ise depoya sordurabileceklerini söyledi” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 31.07.2012 tarihinde Avrupa İlaç Ajansının “kalsitonin içeren tüm nazal spreylerin uzun vadeli tedavi gerektiren kronik bir hastalık olan osteoporozun tedavisi için, bu endikasyondaki faydaları, risklere ağır basmadığından ve yine uzun süre kullanımının malignite riskindeki minimal artış ile ilişkili olduğu konusundaki gözlemler sebebi ile piyasadan kaldırılması yönündeki kararı” doğrultusunda Novartis Ürünleri tarafından tanıtımı yapılan Miacalcic 200 IU Nazal Sprey adlı ilacın piyasadaki tüm serilerinin satışının acilen durdurulması bildirilmişti.

VERİLEN İLAÇLAR MAHPUSLARDA YENİ HASTALIKLARA YOL AÇIYOR

“Toplama kampı” olarak değerlendirdiği cezaevlerindeki hasta mahpusların durumuna da dikkat çeken Bahçeci, “Cezaevlerinde bir şey için doktora giden bir mahpus birkaç ay sonra birkaç hastalıkla daha karşılaşıyor” dedi. Cezaevlerindeki mahpusların artan sağlık problemlerinin nedenin yanlış ilaç verilmesinden kaynaklandığına dikkat çeken Bahçeci, “Bizim dışarıda başka bir doktora gitme şansımız var ancak cezaevlerinde bulunan arkadaşlarımızın böyle bir şansı yok. Özellikle müebbetlik arkadaşlar için daha çok kaygı duyuyorum. Çünkü mecburen verdikleri ilaçları kullanıyorlar” diye anlattı.

CEZAEVİ PSİKOLOĞUNDAN MAHPUSLARA PSİKOLOJİK ŞİDDET

Bahçeci, mahpusların cezaevi psikologu tarafından maruz kaldıkları psikolojik baskıya ilişkin “Cezaevine götürülen bir arkadaş önce psikoloğun baskısına, psikolojik şiddetine, işkencesine maruz kalıyor. Ve istinasız herkese psikolojik ilaç veriyorlar” diyerek, kendisinin de baş dönmesi nedeniyle revire başvurduğunu ve psikoloğun kendisine anti-depresan bir ilaç yazdığını ancak ilacın ne olduğunu ya da kullanımına ilişkin kendisine bir bilgi verilmeden sabah akşam ilacın kendisine getirildiğini anlattı. “Ne ilacı içtiğimizi bilmiyoruz” diyen Bahçeci, içmesi için sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kendisine getirilen ilaçları içmediğini söyledi ve ekledi: “Diyorlardı ki, ‘bize güvenmiyor musun?’ Tabi ki güvenmiyorum. Her gelen anti-depresan ilaç veriliyor. Bir hafta boyunca sabah akşam geldiler, ben içmedim o ilacı. En sonunda ben bu ilacı kabul etmiyorum diyerek bir dilekçe yazdım” diye kaydetti.

TÜRKÇE BİLMEYEN HASTA MAHPUSLAR DERTLERİNİ ANLATAMIYOR

Bölgeden getirilen ve Türkçe bilmeyen kadın mahpusların hastanede yaşadıkları sorunlara da dikkat çeken Bahçeci, bu kadın mahpusların Türkçe bilmemesinden dolayı hastanede dertlerini anlatamadan geri dönmek zorunda kaldıklarını vurguladı. İdareye Türkçe bilmeyen kadın mahpusların yanında bir tercüman göndermeleri ya da kendilerinin giderek arkadaşlarına yardımcı olmaları yönünde defalarca başvurmaları sonucunda bir olumlu bir yanıt alamadıklarını belirten Bahçeci, “Türkçe bilmeyen analarımız, bacılarımız gidiyor doktora ancak kendini ifade edemiyor. Doktor kafasına göre bir ilaç verip gönderiyor. Birinde bizzat ben tanık oldum, tüm ısrarıma rağmen kadın arkadaşla beraber benim de doktorun odasına girmeme izin vermediler. Ona da bir ilaç yazıldı ama ne yazıldı bilmiyoruz. Cezaevine girdiğinde bir tek astımı vardı, şimdi nefes darlığı, mide gibi birçok sorunu var” diye anlattı.

Kadın mahpusların hastaneye gidiş gelişler sırasında ve muayene sırasında maruz kaldıkları uygulamalara da değinen Bahçeci, askerlerin muayene sırasında odadan çıkmaması nedeniyle kadın mahpusların tedavi olmadan geri dönmek zorunda kaldıklarını belirtti. (ANF)

(http://www.hekimedya.org/index.php/haberarsiv/haberler/502-bakanln-toplatt-laclar-mahpuslara-veriliyor.html) 14 Ekim 2012

 

Tahliye olurken ilaçlarını cezaevinde unuttuğunu ve tekrar hastaneye gittiğini belirten Bahçeci, bir ay süresince Sağlık Bakanlığı tarafından toplatılan ilaçları kullandığını öğrendi. İlaçlarını almak için eczaneye gittiğini ancak eczacının doktor raporu olmadan bu ilacı veremeyeceğini belirtmesi üzerine hastaneye gittiğini söyleyen Bahçeci, “Doktor reçeteye bakıp, ‘bu ilaçları kim yazdı’ diye sordu. Ve ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından toplatıldığını, hiçbir yerde satılmadığını, kimsenin bu ilacı veremeyeceğini söyledi. Ben tekrar bir eczaneye gidip sordum bu ilaç var mı diye. Eczacı, bu ilacın olmadığını ancak doktor raporu var ise depoya sordurabileceklerini söyledi” dedi.

Sağlık Bakanlığı tarafından 31.07.2012 tarihinde Avrupa İlaç Ajansının “kalsitonin içeren tüm nazal spreylerin uzun vadeli tedavi gerektiren kronik bir hastalık olan osteoporozun tedavisi için, bu endikasyondaki faydaları, risklere ağır basmadığından ve yine uzun süre kullanımının malignite riskindeki minimal artış ile ilişkili olduğu konusundaki gözlemler sebebi ile piyasadan

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.076 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: