Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Behçet ve kalp hastası Mehmet Kutli: tedavi edilmiyorum

Yüksekova Haber sitesinde yer alan bilgilere göre, Balıkesir L Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan ve müebbet hapis cezası verilen Mehmet Kutli, İHD Adana Şubesi’ne gönderdiği mektupta durumunun ağırlığını anlatıyor.

ADANA –  Türkiye cezaevlerindeki siyasi tutsaklara yönelik baskı ve hak ihlalleri gündemden düşmezken, hasta tutsaklar ise tedavileri yapılmayarak ölüme terk ediliyorlar.

Balıkesir L Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve müebbet hapis cezasına çarpıtılan hasta tutsak Mehmet Kutli, İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi’ne mektup göndererek yaşadığı durumu aktardı.

2002 yılının sonlarında Adana Kürkçüler Beldesi’nde yaşanan bir olaydan ötürü gözaltına alınıp tutuklandığını ve mahkemece müebbet hapis cezasına çarpıtıldığını söyleyen Kutli, 4 ay önce Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nden Balıkesir L Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildiğini dile getirdi. Birçok hastalığının bulunduğunu belirten Kutli, mektubunda şunları belirtti: “Bende ölümcül kimi hastalıklar mevcut. Bunlar behçet, deri von trombozu ve vertigo hastalıklarıdır. Buraya geldiğimden beri doğru dürüst bir tedavi imkanını bulamadım. Buranın askeriyesi beni adli tutuklularla aynı ring aracına koyup götürmek istiyor. Bunu red edince de götürmüyorlar. Rahatsızlığım ilerlemesine rağmen ve acil durumlar arz etmesine rağmen haftayı bulan gecikmeler yaşayabiliyorum. Her gecikmenin de rahatsızlığımın üzerinde etkisi çoktur. Bu konuda nerelere başvurduysak bir sonuç alamadığım gibi yaptığım suç duyuruları da bana karşı bir intikama dönüşüyor. Yani şuanda tamamıyla ölüme terkedilmiş durumdayım. İki bacağım şişmiş olmasına rağmen yine de hastaneye götürülmem geciktiriliyor.”

‘Tüm hasta tutsaklar o halleriyle tecrit içinde tecrit yaşıyorlar’

Ağabeyi Mehmet Kutli’nin cezaevinde hastalandığını ifade eden Mevlit Kutli, ağabeyiyle birlikte 6 ay önce Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu kaldığını ve ağabeyinin durumuna tanıklık ettiğini söyledi. Ağabeyinin ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Kutli, “Gerçekten de ciddi bir hastalığı vardır. Hastaneye götürülürken keyfi uygulamalara maruz kalıyor. Hastaneye adli tutuklularla birlikte götürülüyor. Dışarıya çıkamayacak bir duruma geldi şuanda. Yengem ve arkadaşları onun görüşüne gidiyor; ancak hastalığından dolayı çıkamıyor. Çok kötü bir seviyeye gelmiş. Hastalığı epey bir ilerlemiş; ancak ciddi bir tedavi yapmıyorlar. Hastaneye göndermiyorlar. Korkuyoruz. Sadece abim için değil cezaevinde çok arkadaşımız öyle. Cezaevinde beraber kaldığımız arkadaşlar tanınmayacak hale gelmişler, hastalıktan dolayı. Her tarafında şişmeler oluyor. Revire çıkarıyorlar ilaç veriyorlar. Neden yatırmıyorlar? Hep farklı yerlere çekiyorlar. Bir nevi ölüme terk ediyorlar, iyileşmesini istemiyorlar. Tüm hasta tutsaklar o halleriyle tecrit içinde tecrit yaşıyor” diye konuştu.

(http://www.yuksekovahaber.com/yazdir/haber/haber/hasta-tutsak-tedavi-edilmiyor-81338.htm)

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 263.609 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: