Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta Mahkuma Ceza Erteleme

Hasta mahpusları çok ilgilendiren yeni yasa değişikliği ile ilgili bilgiler aşağıda. “Toplum için tehlike oluşturmamak şartı” gibi muğlak ifadeleri ve yasanın göründüğü kadarıyla sadece hükümlüleri kapsamasını olumsuz bulmakla beraber, bunun yine de çok önemli ve olumlu bir adım olduğunu düşünüyoruz. Gelişmeleri takip edeceğiz… Hapiste Sağlık Girişimi.

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son şekili verilen yasa tasarıları hakkında bilgi verdi. Babacan, cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen mahkumların cezalarının iyileşinceye kadar ertelenebileceğini söyledi.

Bakanlar Kurulu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. Başbakanlık Merkez Bina’daki yapılan toplantı yaklaşık 6 saat sürdü.

Toplantı sonrası kameraların karşısına çıkan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan görüşülen ve imzaya açılan yasa tasarıları hakkında bilgi verdi.

Adalet Bakanlığı’nın uzun bir süredir üzerinde çalıştığı ‘mahkumların eşleriyle görüme iznini’ düzenleyen tasarıya da son şekli verildi.

Babacan açıklamasında tasarının evli olan hükümlülerin 3 ayda bir eşleriyle görüşebilmesinin önünü açtığını ifade ederek, bu görüşmenin 3 saatten 24 saate kadar olabilmesinin de öngörüldüğünü aktardı. Yılda 3 kez kullandırılan ev iznini 4’e çıkaran tasarı ayrıca, 15-18 yaş arasındaki çocuk mahkumların aileleriyle 2 ayda bir yaptığı görüşmelerin 3 saatten 24 saate çıkarılmasını öngörüyor.

KARARI VALİ VERECEK
Hükümlü ve tutukluların mazeret iznini geçireceği yerlerde yapılan değişikle ilgili bilgi veren Babacan, “Mazeret izni ölüm veya hastalık izni verilen hükümlüler evinde, 2. derece dahil kan ve kayın hısımlarının evinde kalabilecekler. Bu yerlerden hangisinde kalabileceklerine mülki amir karar verecek, yani o ilin valisi” dedi.

310 KİŞİYE İNFAZ ERTELEME UMUDU
Tasarı aynı zamanda ağır hastalık veya sakatlık nedeniyle infazın ertelenmesi alanında da düzenleme içeriyor.

Mevcut yasada infazın ertelenmesinin hayati tehlikeye bağlı olduğunu hatırlatan Babacan, “Bu tasarıyla toplum için tehlike oluşturmamak şartıyla maruz kaldığı ağır bir hastalık veya sakatlık nedeniyle ceza infaz kurumu koşullarında hayatını yalnız idame ettiremeyen mahkumun cezasının infazı iyileşinceye kadar, tedavi oluncaya kadar ertelenebilecek, geri bırakılabilecek” ifadesini kullandı.

Babacan, bu değişiklikle şu anda cezaevinde bulunan yaklaşık 310 kişinin durumunun yeniden değerlendirilebileceğini vurguladı.

ERGENEKON TUTUKLULARI DA KAPSAMDA
Babacan, NTV muhabiri Ercan Gürses’in “Bilindiği gibi Ergenekon tutukluları arasında ağır hasta olanlar var. Cezaevleri tasarısı Ergenekon tutuklularını kapsıyor mu?” şu yanıtı verdi:

“Kararı Adli Tıp verecek. Bu kanundaki hükümler neyse tüm tutuklu ve hükümlüler için geçerli olacak. Konuyla ilgili detayları Adalet Bakanlığı’nın yapacağı basın toplantısında verilecek.”

Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25392099 22 Ekim 2012

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.029 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: