Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hapisteki Çölyak Hastası Nesimi Kalkan’ın Mektubu (imc-tv, 19 Aralık 2011)

Çölyak hastası Kalkan’ın Glutensiz gıda tüketmesi gerekiyor ve cezaevinde bu olanak sağlanmıyor. Ailesine yakın cezaevine nakil isteği de red edilen Kalkan, gönderdiği mektupta ‘İmdat’ diyor.

Cezaevlerinde son 10 yılda 913 hasta mahpusun hayatını kaybettiği Türkiye’de, dün (18 Aralık) mide kanaması sonucu kaldırıldığı Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hayatını kaybeden Mehmet Aras bu yıl ölen 31. hasta mahpus oldu.

Hastalığının gerektirdiği yaşam koşullarından ve tedavi olanaklarından yoksunluktan dolayı cezaevinde ölümle burun buruna yaşamak zorunda bırakılan mahpuslardan biri de Erzurum H Tipi Cezaevi’nde tutulan Çölyak hastası Nesimi Kalkan. 19 yıldır cezaevinde olan Kalkan, 14 Aralık’ta dışarı bir mektup gönderdi. Mektubunu, “Ölümümle gündeminize gelmeden, acil hewaaar diyorum” * diye seslenerek bitiriyor.

Kalkan’ın talebi, hastalığının zorunlu kıldığı biçimde beslenmesinin bir ölçüde sağlanabilmesi için ailesine yakın bir cezaevine nakledilmesi…

Kalkan, mektubunda şöyle diyor:

“Doktorların raporlarla mutlak surette yapmamı istedikleri ve ömür boyu tam ve düzenli yapılması zorunludur dedikleri Glutensiz beslenmemi hiç yapamıyorum. Resmi heyet raporlarına rağmen, bu raporların gerekleri yerine getirilmiyor. Bu an Cezaevi Genel Müdürü yaşam hakkımı elimden almış durumda. Tam da dün insan hakları gününde yaşam hakkım gasp edildi. Buranın (cezaevinin) ne fırını var ne de mutfağı. Ve en önemlisi, Erzurum’da tek tüketimim olan Glutensiz gıdaların temini de yok. Bulunamıyor.

Cezaevi idaresi, gözlem kurulu, ‘Çölyak hastası mahkûm hataya raporların öngördüğü bakım şartlarına sahip değiliz. Ailesinin getirdiği gıdalarla besleniyor. Ailesine yakın bir ceza-infaz kurumuna nakli gerekir’ diyen üst yazıya rağmen Ceza Tefkifevleri Genel Müdür Yardımcısı ilgili lehte olan yasa ve genelgeleri hiçe sayarak hayati zorunluluk arz eden sevk talebimi red ediyor! Ölümümle gündeminize gelmeden siz İHD’ye, basına ve duyarlı kamuoyuna acil hewaaar diyorum.”

Çölyak (Coeliac) hastalığı nedir?

Bağırsaklarda sindirimi sağlayan “villus” denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen, ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır. Tedavi, ömür boyu sürecek glutensiz diyettir. Gluten, buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bunları içeren gıdalar tüketilmemelidir. Çölyaklı kişiler normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve yaygın olarak tüketilen benzeri pek çok gıdayı tüketmemek durumundadır.  Diyetin bozulması gibi durumlarda ise lenfoma gibi kanserler, kansızlık, karaciğer bozuklukları, kalp ve böbrek hastalıkları, kısırlık, kemik hastalıkları ve diğer pek çok sağlık sorununun ortaya çıkması söz konusudur. Tedavi edilemezse beslenememe, kanama, siroz, kanser gibi son dönem kronik hastalıkların oluşması ile hastalar kaybedilebilir veya maraz bir yaşam sürdürürler. İleri teknoloji gerektiren tetkiklerle hastaların sürekli izlenmesi ve kriz dönemlerinde acil olarak araştırma hastanelerine ulaştırılmaları gerekmektedir.

* Hewar: Kürtçe kelime, Türkçe “imdat” anlamına geliyor

Hastalık hakkında haberde verilen bilgiye Hapiste Sağlık ekibi tarafından ekleme yapılmıştır)

19 Aralık 2011 Pazartesi / Saat 17:21

Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-olumumle-gundeminize-gelmeden-1342.html#ixzz291wg7I64

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 270.012 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: