CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Bayram Yılmaz ile Kayhan Tüney’e yine tahliye yok

72 Kürt öğrencinin yargılandığı DYG davasının 4. duruşması dün görüldü. Bu davadan yargılanan hemipleji (felç) hastası Kayhan Tüney ile romatizmadan dolayı kalp kapakçığında daralma olan Bayram Yılmaz’ın artık tahliye edilmesini umut ediyorduk ama yine olmadı…

Hapiste Sağlık Girişimi olarak, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsiyatifi (TÖDİ), Öğrencime Dokunma Kampanyası, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu ve Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği ile birlikte, duruşmadan önce yaptığımız basın açıklamasıyla ilgili bianet haberi:

DYG Davasında Altı Tahliye

Demokratik Yurtsever Gençlik davasında Şeyma Güzel, Esra Cebe, Mehmet Arslan, Mahir Arat, Mevlüt Şeyhun ve Mehmet Zeki Savun 3. yargı paketi kapsamında tahliye edildi. Tutuklu sayısı 25’e indi.

İstanbul – BİA Haber Merkezi
21 Eylül 2012, Cuma
11 Şubat 2011 tarihinde evlerinden operasyonla alınan ve Barış ve Demokrasi Partisi’nin (BDP) gençlik örgütü Demokratik Yurtsever Gençlik (DYG) Meclisi üyesi, çoğunluğu öğrenci 72 kişiye dava açılmıştı. Davanın dördüncü celsesi bugün 11. Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davada 31’i tutuklu, 41 tutuksuz sanık yargılanıyor.

Duruşmada tutuklulardan Şeyma Güzel, Esra Cebe, Mehmet Arslan, Mahir Arat, Mevlüt Şeyhun ve Mehmet Zeki Savun tahliye edildi. Tutukluluğu devam eden 25 kişinin tamamı üniversite öğrencisi.

Duruşmanın beşinci celsesine 19 Aralık Çarşamba günü saat 13.00’de devam edilecek. Tahliye kararları 3. yargı paketi kapsamında verilirken, tahliye edilenlere yurt dışına çıkma yasağı konuldu.

Dava öncesi, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnisiyatifi, Öğrencime Dokunma Kampanyası, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği, İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu, Hapiste Sağlık Girişimi ve Üniversite Öğretim üyeleri  derneği ortak bir açıklama yaptı.

Açıklamada yargılanan “terör örgütü” üyesi olmak ve “örgüt propagandası” yapmak iddiasıyla yargılanan öğrencilerin büyük çoğunluğuyla ilgili delillerin  BDP binasına girip çıkmak veya çeşitli protesto ve açıklamalarına katılmaktan ibaret olduğuna dkkat çekildi.

”Tutuksuz yargılanmanın asıl, tutukluluğun istisna olması gerektiğini hatırlatmak ve öğrencilerin yerlerinin ‘cezaevler’ değil ‘üniversite kampüsleri’ olduğunu bir kez daha tekrar etmek istiyoruz.

”Özellikle hasta tutuklu öğrencilerin tedavi hakkının engellenmesinin çok ağır sonuçları olabileceğinin altını önemle çiziyor ve bu öğrencilerin bir an önce tahliye edilmelerini bir kez daha talep ediyoruz.”

Davada tutuklu yargılanan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Kayhan Tüney hemipleji hastası ve tüm vücut fonksiyonlarında yüzde 68 kayıp söz konusu. Yine tutuklu yargılanan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Bayram Yılmaz ise ağır romatizma hastası, kalp kapakçıklarından birinde daralma var. (AS/HK)

(http://www.bianet.org/bianet/hukuk/141019-dyg-davasinda-alti-tahliye)

Duruşmayla ilgili bir diğer haber: http://www.firathaberajansi.org/haberayrinti.php?id=13507

One comment on “Bayram Yılmaz ile Kayhan Tüney’e yine tahliye yok

  1. Geri bildirim: Bayram Yılmaz nihayet tahliye edildi | Hapiste Sağlık

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.258 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: