CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta tutuklu öğrenciler Kayhan ve Bayram için destek çağrısı-21 Eylül Cuma 12.00, Çağlayan Adliyesi

Hemipleji (bir çeşit felç) olan Kayhan Tüney ve romatizmaya bağlı olarak kalp kapakçığında daralma olan Bayram Yılmaz, 21 Eylül 2012 Cuma günü Çağlayan Adliyesi’nde, 4. defa mahkeme karşısına çıkacaklar. 1,5 yıldır tutuklu olarak yargılanan üniversite öğrencileri Kayhan Tüney (Edirne F tipi Cezaevi) ve Bayram Yılmaz (Kocaeli F tipi Cezaevi) ve aynı davadan yargılanan diğer tutuklu öğrencilerle dayanışma için Hapiste Sağlık Girişimi olarak orada olacağız.

21 Eylül Cuma günü saat 12.00′de Çağlayan Adliyesi C Kapısı önünde yapılacak basın açıklaması için, Tutuklu Öğrencilerle Dayanışma İnsiyatifi (TÖDİ), Öğrencime Dokunma Kampanyası, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), İstanbul Tabip Odası İnsan Hakları Komisyonu ve Hapiste Sağlık Girişimi‘nin basın metni şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA

Bugün 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 4. celsesi görülecek olan davanın 72 sanığından çoğu üniversite öğrencisi ve bir kısmı iki yıla yakın süredir tutuklular.

Bu davada yargılanan öğrenciler “terör örgütü üyesi olmakla” veya “terör örgütü propagandası yapmakla” suçlanıyorlar. Öğrencilerin büyük çoğunluğu bakımından, bu suçlamalara dayanak olarak gösterilen deliller Meclis’te grubu bulunan bir muhalefet partisinin, BDP’nin binasına girip çıkmak veya ifade özgürlüğünün kullanımı sınırlarını aşmayan çeşitli protesto ve basın açıklamalarına katılmaktan ibaret. Üniversitelerdeki öğretim üyelerinin ve birçok başka öğrencinin katılmış olduğu bu açıklama ve protestolar sonucunda yalnızca Kürt öğrencilerin soruşturma ve kovuşturmalara uğramaları ve tutuklanmaları ve bu tutukluluk durumunun senelerdir devam etmesi son derece dikkat çekici.

Bu ay Türkiye’de mahpusların tedavi hakkının engellenmesinin çok acı sonuçlarına tanık olduğumuz iki örnek yaşadık.  Magdalena de Winnaar ve Muhlis Barut ağır hasta olmalarına rağmen, tedavilerinin gerektiği gibi yapılmasına imkân vermeyen cezaevi koşullarında tutulmaya devam edildiklerinden Eylül ayı içinde yaşamlarını yitirdiler.

Bu davada yargılanan ve iki yıla yakın süredir tutuklu olan iki öğrencinin durumuna bu açıdan özellikle dikkat çekmek istiyoruz. İstanbul Üniversitesi öğrencisi Kayhan Tüney hemipleji hastası ve tüm vücut fonksiyonlarında %68 kayıp söz konusu. Kayhan 1,5 yıldır Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu.  Kendine bakamadığı ve günlük aktivitelerini yardımsız yapamadığı heyet raporuyla belgelendiği halde mahkeme, Kayhan’ın tutuklu yargılanmasında ısrar ediyor.

Yine İstanbul Üniversitesi öğrencisi Bayram Yılmaz ağır romatizma hastası, kalp kapakçıklarından birinde daralma söz konusu. Cezaevine girdikten sonra düzenli olarak penisilin iğnesi olmak zorunda kalan Bayram’ın bu iğne aralıkları giderek sıklaşıyor ve hareket etmek konusunda güçlük yaşıyor. Bayram 1,5 yıldır Kandıra F Tipi Cezaevi’nde tutuklu, açık, kapalı ve özel güvenlikli çok sayıda cezaevinin bir arada bulunduğu, yüzlerce tutuklu ve hükümlünün olduğu bu kampüse doktor sadece haftada iki defa ve yarımşar gün geldiği için iğnelerini zamanında olamıyor.

Sağlık durumları nedeniyle bu iki öğrenciye özel olarak dikkat çekerken,  bu davada tutuklu ve tutuksuz yargılanan bütün öğrencilerin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. “Tutuksuz” yargılanmanın asıl, tutukluluğun istisna olması gerektiğini hatırlatmak ve öğrencilerin yerlerinin “cezaevleri” değil “üniversite kampüsleri” olduğunu bir kez daha tekrar etmek istiyoruz Özellikle hasta tutuklu öğrencilerin tedavi hakkının engellenmesinin çok ağır sonuçları olabileceğinin altını önemle çiziyor ve bu öğrencilerin bir an önce tahliye edilmelerini bir kez daha talep ediyoruz.

Tutuklu ve hükümlü öğrenciler için özgürlük ve adalet istiyoruz.

One comment on “Hasta tutuklu öğrenciler Kayhan ve Bayram için destek çağrısı-21 Eylül Cuma 12.00, Çağlayan Adliyesi

  1. Geri bildirim: Bayram Yılmaz nihayet tahliye edildi | Hapiste Sağlık

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 276.196 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: