Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Hasta Mahpus Yusuf Kardaş … merhum Yusuf Kardaş

Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan siroz hastası 56 yaşındaki Yusuf Kardaş isimli mahpusun 23 Mayıs günü yaşamını yitirdi. Kardaş’ın ailesi konuyla ilgili İHD’ye başvuruda bulundu.

Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne kalan Yusuf Kardaş isimli bir mahpusun cezaevi koşulları nedeni ile Siroz hastalığına yakalandığı ve cezaevi yönetiminin ilgisizliği nedeni ile yaşamını yitirdiği iddia edildi. Kardaş’ın ailesi İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi’ne başvurarak hukuki yardım talebinde bulundu.

Yaklaşık üç yıldır Mersin E Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Yusuf Kardaş (56) isimli adli mahpus cezaevi koşulları nedeni ile siroz hastalığına yakalandı ve gerekli sağlık koşullarının oluşturulmaması nedeni ile 23 Mayıs (2012) günü yaşamını yitirdi. Kardaş’ın ailesi İHD Mersin Şubesi’ne başvurarak sorumlular hakkında gerekli girişimlerde bulunulmasını istedi. Kardaş’ın kızı Saadet Kardaş, ablasının yaklaşık üç ay önce babalarının görüşüne gittiğini ve o zaman hastalık belirtilerinin görülmeye başladığını söyledi. Ablasının, babaları hakkında “Yüzü çok donuktu, solgundu ve etrafa boş gözlerle bakıyordu. Neyin var diye sorduğumda bir şeyinin olmadığını söyledi” dediğini aktaran Saadet Kardaş, babalarının konuşamayacak durumda olduğunu ve cezaevi yetkililerine sorduklarında, “Bir kaç gün önce hastaydı ama şimdi iyi. Bir şeyi yok” cevabını aldıklarını belirtti. Kardaş, “Babam çok kötü durumdaydı ama iyi olduğunu söylediler. Sonraki gün de annem bunları duyunca Savcılıktan özel izin alıp babamın görüşüne gitti. Babam ve annem görüşürken babam baygınlık geçirmiş ve Mersin Devlet Hastanesi’ne kaldırılmış” dedi.

“Cezaevi yetkilileri her defasında durumunun iyi olduğunu söyledi”

Kardaş, babasının sabah saatlerinde gittiği hastaneden tekrar cezaevine getirildiğini ve sağlık durumunda değişen bir şeyin olmadığını belirterek, “Cezaevine tekrar getirildiğinde gözlerini dâhi açamamış. Yapılan test ve tahlillerde ‘bir şeyi yok’ denilerek gönderilmiş. Biz sürekli olarak cezaevi yetkililerine sormaya başladık ama her defasında durumunun iyi olduğu söylendi bize” dedi. Babalarının bir ay boyunca kendilerini telefonla arayamayacak kadar kötü durumda olduğunu aktaran Kardaş, cezaevindeki yetkililere sürekli durumu hakkında soru sorduklarını ama yanıt alamadıklarını söyledi. Daha sonra babalarının siroz hastalığına yakalandığını öğrendiklerini belirten Kardaş, “Babamın durumu ağırdı. Yatırılması gerekirken hastaneye yatırılmadı. Ve hastalığını fark ettikten 3 ay sonra yaşamını yitirdi. Bizim canımız yandı. Başkalarının canının yanmasını istemiyoruz. Sorumlulukları kimse biz gereken işlemleri başlatacağız avukatımız aracılığı ile. Kasten ölüme terk edildi” diye konuştu.

“Cezaevi idarecilerini itham etmek istiyoruz”

Kardaş’ın Avukatı Zeki Kaya ise, apaçık bir hak ihlâlinin yaşandığını ve yetkililerin hasta mahpusa gerekli ilgiyi göstermediğini belirterek, “Cezaevi idarecilerini itham etmek istiyoruz. Zira tutuklu hastaya gereken ilgi ve alakanın gösterilmediği kanaatindeyiz. Bu nedenle gerekli girişimlerde bulunacağız” dedi.

“Kendi haline terk edildiği görülmektedir”

İHD Mersin Şube Başkanı Ali Tanrıverdi ise, mahpusun ölümüne ilişkin ailenin kendilerine başvuruda bulunulduğunu ve gerekli girişimlerde bulunacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Gerek cezaevi yönetiminin gerekse cezaevi doktorunun ve gönderildiği hastanelerin hasta tutuklu ile ilgilenilmediği, durumunun ağır olmasına rağmen mutlaka hastanede tedavi olması gerektiğine rağmen bunun sağlanmadığı ve cezaevinde kendi haline terk edildiği görülmektedir. Ne yazıktır ki Mersin E Tipi Cezaevi’nde geçmişte olduğu gibi yine bir mahpusun ölümü ile karşı karşıyayız.”

Tanrıverdi, konuyla ilgili gerekli araştırmaları yapacaklarını ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulanacaklarını söyledi.

01 Haziran 2012 Cuma / Saat 09:28
Kaynak: http://www.imc-tv.com/haber-hasta-mahpus-yasamini-yitirdi-3321.html#ixzz25dRWteTN

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 269.685 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: