CISST Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Abdülsamet Çelik ve Avni Uçar’ın durumu ağır… Hasta Mahpusların Genel Durumu (İHD)

09 Nisan 2012 Pazartesi 09:41

Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre, 2000 ve 2010 yılları arasında cezaevlerinde 2 bin 670 tutuklu yaşamını yitirdi.
İHD MYK üyesi Necla Şengül, Meclis Genel Kurulu’ndan geçerek yasalaşan Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı ile Denetimli Serbestlik Kanunu’nda, siyasi suçlardan hapis cezası alan tutuklulara getirilen sınırlamadan dolayı, cezaevlerinde her an ölümü bekleyen ağır hasta tutukluların yararlanamayacağını söyledi. Şengül, şu ana kadar İHD’ye başvuran ağır hasta tutuklulardan hiç birinin Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alamadığını da kaydetti.

Adalet Bakanlığı Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün resmi verilerine göre, 2000 ve 2010 yılları arasında cezaevlerinde 2 bin 670 tutuklu yaşamını yitirdi. Bu yıllar arasında yaşamını yitiren 2 bin 670 tutukludan 913’ü ağır hastalıklarından dolayı yaşamını yitirirken, 2011 yılının resmi verileri ise açıklanmadı. İHD’nin verilerine göre ise, 2011 yılında 13 mahpus sağlık sorunlarından dolayı yaşamını yitirirken, bu sayıya son olarak, Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yetiren Mahmut Karataş eklenmesiyle birlikte cezaevlerinde yaşamını yitiren toplam hasta tutuklu sayısı 927’ye yükseldi. Adli Tıp Kurumu’nun politikası ve devlet yetkilerinin duyarsızlığından dolayı şu an yüzlerce tutuklu, cezaevlerinde ölümü bekliyor.

‘Cezaevlerinde ölümü bekleyen 100 civarında tutuklu var’

İHD MYK üyesi ve İHD Cezaevi Komisyonu sorumlusu Necla Şengül, cezaevlerindeki ağır hasta tutukluların durumu ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı ile Denetimli Serbestlik Kanununda Değişik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin DİHA’ya değerlendirmelerde bulundu. 10 yıldır hasta tutuklularla ilgili çok yoğun başvurular aldıklarını anımsatan Şengül, cezaevlerinin fiziki ve sağlık koşullarının kötü olması, cezaevlerinde tedavi yapılmaması nedeniyle hasta tutukluların sağlık problemlerimde çok ciddi artışlar yaşandığına dikkat çekti.

İHD’ye yapılan başvuru ve bilgilendirmelere göre, 2008 yılındaki ağır hasta tutuklu sayısının 60 olduğunu, bu sayının 2011 yılında ise 247’e yükseldiğini söyleyen Şengül, 247 ağır hasta tutuklu arasında her an yaşamını yitirebilecek 100 civarında tutuklunun olduğunu söyledi. Şengül, Adalet Bakanlığı’nın sürekli hastalığı olan tutuklu sayısını 416 olarak verdiğini, bu sayısının açıkladıkları rakamların çok üstünde olduğuna dikkat çekti.

‘Adli Tıp hasta Kürt tutuklular konusunda resmen taraflı davranıyor’

İHD’ye başvuran hasta tutukluların sağlık durumlarını takip ettiklerini, tutuklularla ilgili raporlar hazırlayarak Adalet Bakanlığı’na sunduklarını ifade eden Şengül, Adalet Bakanlığı yetkililerinin cezaevlerinde ağır hasta tutukluların olduğunu kabul ettiğini, ancak ağır hasta tutukluların Adli Tıp Kurumu’ndan rapor almadan salıverilmelerinin mümkün olmadığını söylediklerini aktardı. Adli Tıp Kurumu’nun, siyasi nedenlerle cezaevlerinde kalan ağır hasta tutuklulara karşı önyargılı ve taraflı davrandığına dikkat çeken Şengül, İHD’ye başvuran ağır hasta tutukluların şu ana kadar, Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alamadığını söyledi. “Adli Tıp Kurumu özellikle siyasi nedenlerle cezaevi kalan Kürt ağır hasta mahpuslar konusunda resmen taraftır, eğer Kürtsen cezaevinde çok ağır durumda olsan bile, o hastanın raporu Adli Tıp Kurumu’nda geçerli olması mümkün değil” diyen Şengül, “Biz bunu çok somut yaşadık. Ağır hasta mahpus olan Ali Çekil, 67 yaşında bir mahpustu. Adli Tıp Kurumu’nun kapısında git gel yaparak, o kapıda yaşamını yitirdi” dedi. Şengül, Adli Tıp Kurumu’nun ağır hasta tutuklular için verdiği kararların hükümetin işine geldiğini de söyledi.

‘Şu an Abdulsamet Çelik ve Avni Uçar cezaevinde ölümü bekliyor’

Kendi alanlarında uzman olarak bilenen doktorlardan oluşan Ankara Numune Hastanesi doktor heyetinin, Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde kalan lösemi (kan kanseri) hastası Abdulsamet Çelik’in, tedavi olması için cezaevinde kalmasının mümkün olmadığına dair rapor hazırladığını söyleyen Şengül, Adli Tıp Kurumu’nun Çelik’in hastalığı konusunda uzmanlık yapmış doktorların hazırladığı raporunu kabul etmeyerek, cezaevinde kalması yönünde karar verdiğini hatırlattı. Şengül, Adli Tıp Kurumu’nun yanlı ve taraflı uygulamalarından dolayı, hasta tutukluların çok ciddi sağlık sorunları yaşamalarına rağmen Adli Tıp Kurumu’na gitmediğine dikkat çekti.
Hasta tutuklu listesinde yer alan Mahmut Karataş’ın geçtiğimiz günlerde Bingöl M Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yitirdiğini hatırlatan Şengül, “Bunu söylemek çok acı da olsa, Mahmut Karataş gibi şu anda, Siirt Cezaevi’ndeki Avni Uçar ve Sincan Cezaevi’ndeki Abdulsamet Çelik her an ölümü bekliyor” dedi.

Adli Tıp’tan rapor alma şartı

Geçtiğimiz günlerde Meclis’te yasalaşarak Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen, “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı ile Denetimli Serbestlik Kanununda Değişik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nın ağır hasta tutuklular için bir çözüm getirmediğini dile getiren Şengül, cezaevlerinde kalan 130 bin tutuklunun cezaevleri için sıkıntı yarattığını, cezaevlerinin rahatlatılması amacıyla yasanın çıkarıldığını söyledi. Düzenlemenin siyasi suçlardan dolayı hapis cezası alan ağır hasta tutukları kapsamadığını ifade eden Şengül, “İHD’ye başvuran 247 ağır hasta mahpusun tamamı müebbet hapis cezası almış kişiler. Yani 247 ağır hasta mahpus ve her alan ölebilecek 100’ü aşkın mahpus kesinlikle bu yasadan faydalanamıyor” dedi. Cezaevlerinde yaşamlarını yitiren Latif Badur, Mehmet Aras’ın müebbet hapis cezaları olduğunu hatırlatan Şengül, durumları ağır olan Avni Uçar Hediye Aksoy ve Abdulsamet Çelik’in müebbet hapis cezası olduğunu söyledi. Şengül, hasta tutuklularla ilgili düzenlemede yer alan, Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alma şartının “Hasta mahpusların ölmelerini düşünmek” anlamına geldiğini de söyledi.

Ağır hasta tutukluların tedavilerinin cezaevinde yapılmasının mümkün olmadığının altını çizen Şengül, bu insanların bir an evvel salıverilerek, tedavilerinin dışırıda yapılması gerektiğini vurguladı. /Diha

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 272.567 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: