Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Şevket Öznur için artık çok geç…

Hapishanelere, hapisteki ağır hastalara gönderdiğimiz mektuplardan biri, vefat haberiyle geri dönmüş bugün. Şevket Öznur yaşamıyor artık.

İnsan Hakları Derneği’nin ağır hasta mahpuslar listesinde, adının yanında kaldığı cezaevi (bir listede Sakarya L Tipi, diğerinde Ümraniye) yazıyor, durumu şöyle anlatılmış: “Hipertansiyona bağlı felç, diyabet, kronik kalp yetmezliği, dördüncü evre kronik böbrek yetmezliği, her iki ayak damarlarında %90’a varan tıkanıklık. Bir gözünü kaybetmiş tedavi edilmezse diğerini de kaybetmek üzere. Sürekli sakatlık raporu var. Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulunun 26.04.2010 ile 10.06.2010 tarihli raporlarında T.C. Anayasasının 104/b maddesinde sözü geçen sürekli hastalık kapsamında değerlendirildiği bildirilmesine rağmen hala tutuluyor.”

Hepsi bu kadar. Şevket Öznur’un kim olduğunu, hayattan neler beklediğini öğrenmek, mektupla da olsa onu tanımak için artık çok geç. Adli Tıp Kurumu bile cezaevinde tutulmasının uygun olmadığını yazmışken, neden salıverilmediğini de bilemiyoruz. Tahliye edilse ne olurdu, artık anlamsız bir soru.

Ona önce Sakarya Cezaevi adresine mektup göndermiş, oradan iade gelince Ümraniye Cezaevi adresine yeniden yollamıştık. O cezaevinden iade edilen zarfın üstünde yazıyor, “vefat etmiştir.”

Şevket Öznur belki birinin sevgilisi, birinin babası, birinin kardeşiydi. Mutlaka birilerinin evladı, canıydı. Belki ciddi suçlar işleyip çok can da yakmıştı, bilemiyorum. Ama ne olursa olsun bir insanın, bu şekilde, cezaevinde, ailesinden, sevdiklerinden uzakta ölmesinde bir adaletsizlik, insanın içini çok acıtan bir yalnızlık, bir yanlışlık, bir insafsızlık var bence. İnsanlık dışı bir öfke var sanki, kimin öfkesi bilemiyorum. Artık kim olduğunu öğrenemeyeceğimiz bu insan neden tahliye edilmemiş, bundan kim sorumlu bilemiyorum, ama elbet var sorumluları.

Şevket Öznur’un öldüğüne dair hiçbir haber bulamadım internette. Hatta, Kıbrıs’ta onunla adaş olan bir akademisyen dışında, Şevket Öznur diye birinin yaşamış olduğuna dair bir bilgi de yok, isimleri ardarda sıralayan hasta mahpus listeleri dışında… Ne acı bir sahipsizlik! O listelerdeki diğer adları bekleyen son bu mudur?

Zeynep / Hapiste Sağlık Girişimi

Reklamlar

4 comments on “Şevket Öznur için artık çok geç…

 1. gulsah oznur
  02 Temmuz 2013

  cok aci ama malesef bile bike olume terkedilmis bu adam bebim babam hayaller kurup umut ettigimuz canimiz babamiz o bir kader mahkumu hayatta hic yuzu gulmemis harika bir babaydi cik fedakar cok talihsiz bir adam o benim herseyim bu ihmalkarlikla kaybettigimiz yoklugunu derin aciyla cezaevindeki ihmal sebebiyle olmustur sorumlularinin iki yakasi biraraya gelmesin hergun nefretle andigim serefsizlerinde ayni sekikde gebermesini istiyorum guclu gucsuzuezdi zulumle enyakinlari dermansiz dertle olurler unsallag hergun beddualarimizla burgun olom haberiyle mutlu olcam

  • hapistesaglik
   03 Temmuz 2013

   Gülşah Hanım size ulaşabileceğimiz bir adres, telefon var mı? Yaranızı deşmek istemiyorum ama eğer anlatmak isterseniz bu acı süreci sizden dinleyelim, duyuralım. babanıza kimin ne yaptığı en azından kaydedilmiş olsun, yanlarına kalmasın… başınız sağ olsun…

   • gulsah oznur
    10 Temmuz 2013

    cok tsk ama artik hersey icin cok gec bu ne ilk neson olcak malesef babamizi kaybettikten sonra ahme basvurduk ama gec kalmisiz zaten dosyasi vardi insan degeri bukafar bu ulkede ne yazikki ensemiz kalun degil babam terorist de degildi paramizda yoktu ama her hafta yaninda olduk maddi manevi

 2. Anonim
  20 Şubat 2017

  sizinle acil ama çok acil iletişime geçmek istiyorum

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

 • 208,253 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: