Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

İnsani Nedenlerle Erken Tahliye: Birleşmiş Milletler Tavsiyesi

Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan, Hapsetmenin Alternatifleri diye bir kitap var, İngilizce’den çevirisi kısa süre önce bitti. Durumu ağır hastaların hapiste tutulmaması gerektiğini anlatan bölümü buraya aktarıyorum. Yakında düzeltmeleri bitince CISST’ın sitesine kitabın tamamını koyacağız. Bu arada, hapsetmenin zararları ve bunun yerine neler yapılabileceği konusundaki bu kitabı İngilizce aslından okumak isterseniz, buyrun : Alternatives to Imprisonment  (Zeynep Alpar / Hapiste Sağlık Girişimi)

İnsani nedenlerle erken tahliye

Yerleşmiş bir erken tahliye sistemi, hapishane sistemine, hapsetmenin zorluklarına karşı özellikle hassas olan (bu hassasiyetler hüküm verildikten sonra da ortaya çıkabilir) faillerin durumunu ele almak için alternatifler sağlar.

Ölümcül hasta mahpuslar erken tahliyenin hedef kitlesi

 

Güney Afrika’da doktorlar, şartlı tahliye kuruluna yardımcı olmak üzere, erken tahliyesi düşünülen bütün failler için aylık sağlık raporları sunuyor:

  • Şartlı tahliye kurullarının kararlarına yardımcı olmak için derinlemesine tıbbi muayene yapılmalı.
  • Erken tahliyesi ele alınacak mahpusu bağımsız iki doktor muayene etmeli.
  • Tahliye sonrası yardımın ve sağlık uzmanlarının mevcut olup olmadığını ortaya koyan sosyal çalışma raporları da sunulmalı.
  • Hastanın başka sağlık uzmanlarının bakımına emanet edileceği her durumda, failin aydınlatılmış onamı alınmalı.
  • HIV/AIDS’li mahpusların yakınlarının ve diğer hizmet sağlayıcıların önceden belirlenmesi, tahliye edildikten sonra bir yere yerleştirilmelerini kolaylaştırmak bakımından önemlidir. Aileler dâhil diğer hizmet sağlayıcılarla işbirliğine gidilerek bu amaca ulaşılabilir.
  • Her hapishane, tahliye sonrası yerleştirmeye yardımcı olacak yapılarla ilişkilenmeli. Bu hizmetler içinde, tedavi umudu olmayan durumdakilerin rahatının sağlandığı bakım evleri, sosyal çalışmacılar ve hasta yakınlarına eğitim vermeye yardımcı olacak diğer görevliler bulunmalı.

 

Hastalığının son safhasına gelmiş, tedavisi imkânsız hastalar, erken tahliyenin otomatik olmasa bile uygun görüleceği bir mahpus grubudur. Bazı ceza adaleti sistemlerinin son safhadaki hastalar için hızlandırılmış şartlı tahliyenin ele alınmasını sağlayan özel işleyişleri vardır; diğer ceza adaleti sistemleri ise özel aflardan faydalanabilir. Bu mahpusların iyileşme umudu olmadığı belli olunca, ceza adaleti sistemi onları geç kalmadan salıvermeli ve tedavilerinin toplum içinde devam etmesi için düzenlemeler yapmalıdır. Bu kişilerin yeniden suçlama ihtimali son derece zayıf olduğundan mahkemelerin bunların tahliyesini düzenleyen katı şartlar getirmesine genel olarak gerek yoktur. “Ölümcül hasta mahpuslar erken tahliyenin hedef kitlesi” başlıklı kutu, son evreye gelmiş hastaların erken tahliyesinde kılavuz ilkelerin pratik bir örneğini sunuyor.

Ceza adaleti sistemleri, çok yaşlı insanları da, ölümcül hasta olmasalar bile insani nedenlerle salıvermeyi düşünmelidir. Hapishaneler yaşlı insanlar için uygun yerler değildir. Burada uygulamada yaşanan bir sıkıntı, bazen yaşlı insanların topluma geri döndüklerinde onlara destek olacak bir çevreye sahip olmamalarıdır. Dolayısıyla ceza adaleti sistemi, bu insanlar tahliye edilirken onlara uygun bir barınma imkânı sağlamaya özel önem vermelidir.

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 263.607 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: