Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Bakırköy Kadın Cezaevi’nde hastaların durumu – Zeynep Kuray – 30 Nisan 2012

Bakırköy Cezaevi’nde ara ki doktor bulasın

Bin 300 kapasiteli Bakırköy Cezaevi’nde sadece bir doktor bulunduğu için tutuklu ve hükümlüler tedavi olamıyor. Siyasi tutuklu ve hükümlülerin revire çıkmak için haftalarca hatta aylarca beklemesi gerekiyor. Süreklileşen bu durum karşısında harekete geçen siyasi tutsaklar suç duyurusunda bulunarak Adalet Bakanını göreve çağırdı.

Bakırköy L Tipi Cezaevi’nde revir eziyeti bitmek bilmiyor. Her geçen gün artan kapasiteye rağmen, çok az sayıda sağlık görevlisinin bulunması hasta tutsakları isyan ettirdi. Bir doktor, bir hemşire ve birkaç sağlık memurunun görev yaptığı cezaevinde, hasta tutsaklar muayene olmak için haftalar, hatta aylarca beklemek zorunda. Gece mesaisi bitiminde doktor ve hiçbir sağlık personeli bulunmaması acil durumunda zamanında tıbbi müdahale edilmediği için çok vahim sonuçlara yol açabiliyor.

“REVİR İÇİN 3 AYIR BEKLİYORUZ”

50 yaşındaki adli hükümlülerden Şengül Küçükgüler, hastım, çiğer ve yüksek tansiyon hastası. Nefes almakta çok zorlandığını belirten Küçükgüler, 26 aydır tutuklu bulunduğu Bakırköy L tipi Cezaevi’nde sadece 5 kez revire çıkabilmiş.

“Ölsek sesimizi duyan yok” diyen Küçükgüler, defalarca astım nöbetleri geçirdiğini, revire çıkmayı talep ettiğini, ancak ciddiye alınmadığını söyledi.

Üç ay sonra revire çıkartıldığını belirten Küçükgüler, “Sırf bu mağduriyet yüzünden geçen sene bir kadın kalp krizinden öldü” dedi. Çocuk felci geçirmiş ve sağ ayağı tutmayan adli hükümlülerden Meryem Göçer ise, 30 kez idareye dilekçe yazdığını ancak hiç cevap gelmediğini dile getirdi.

ADALET BAKANLIĞI GÖREVE

B.6 siyasi koğuşun sağlık sorunlarıyla ilgilenen PKK davası tutuklusu Aysel Biler ise bu şekilde devam edilemeyeceğinin altını çiziyor. Acil bir hasta tutsağı revire çıkartabilmek için haftalarca uğraştığını belirten Biler, “Ya bizi oyalıyorlar ya da doktorun burada olmadığını söylüyorlar. Sonuçta mesai bitiyor ve hasta tutsaklar mağdur ediliyor” diye konuştu. Konuya ilişkin 16 Nisan 2012 tarihinde Adalet Bakanlığı’na suç duyurusunda bulunduklarını aktaran Biler, en kısa zamanda doktor ve sağlık personel sayısının aktarılması, revir işlemlerinin hızlandırılması, sağlık koğuşlarının yeterli olup olmadığını denetlemek amacıyla uzman heyet gönderilmesini talep ettiklerini kaydetti.

Zeynep Kuray/ANF

(haberlink.com)

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 264.783 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: