Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

Erzurum Cezaevi’ndeki Hastalar – İHD Raporu / 18 Ekim 2011, IMC haber

“19 hasta mahpus ölüme terk edildi”

18 Ekim 2011 Salı / Saat 10:12

İnsan Hakları Derneği (İHD) Erzurum Temsilciliği’nin hazırladığı rapora göre Erzurum H Tipi Cezaevi’nde 19 hasta mahpus ölüme terk edildi.

İHD’nin Erzurum Temsilciliği, hazırladığı Erzurum H Tipi Cezaevi raporunu kamuoyu ile paylaştı. Raporda 19 hasta mahpusun cezaevinde tutulduğuna dikkat çekilerek, 18 Temmuz 2009 yılında Erzurum Cezaevi’nde yaşamını yitiren İsmet Ablak vakasının tekrarlanmaması için hasta mahpusların derhal serbet bırakılması gerektiği belirtildi.

İHD Temsilcisi Medeni Aygül tarafından açıklanan raporda uzun süreli cezaevi koşullarının bazı hastalıkları kronik hale getirdiğini dikkat çekildi. Raporda hasta mahpusların iki kat ceza çektiği belirtilerek şöyle denildi: “Birçok hükümlünün ve tutuklunun Cumhurbaşkanlığı’na yapmış oldukları başvurular sonuçsuz kaldı. Gerekli hassasiyet gösterilmelidir. Bu anlamda tüm insani kurum ve kuruluşlar hassasiyet göstermelidir. Çağrımız, Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Türk Tabipler Birliği, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve İnsan Hakları Komisyonu’nadır. Bu kurumlar tarafından oluşturulacak ortak bir heyetin cezaevlerinde yaşanan sağlık sorunlarını yerinde incelemeye davet ediyoruz”.

Raporda durumları acil olarak belirtilen hasta mahpusların isimleri ve hastalıkları şöyle:

Mehmet Aras: Yemek borusu kanseri, kronik kalp hastası. Sağlık Kurulu Raporu ve Adli Tıp Kurumu Raporu Cumhurbaşkanlığı’nca serbest bırakılabilmesine elveriyor.

Lokman Akbaba:  36 yaşında, müebbet hapis cezası almış. Motornöran ALS hastası. Hastalığının tedavisi hala bulunmamasının yanı sıra, hareket etme, nefes alma ve yutkunmayı sağlayan kasları denetleyen sinir hücrelerinin işlevlerini yitirmesiyle oluşan bir hastalık. Yaşam sürelerinin 4 ila 6 yıl arasında olduğu belirtiliyor. Ancak tıbbi destek yaşam süresini 10 ile 20 yıl arasında değiştirebiliyor. Sol bacağında incelmenin yanı sıra, sol kolu hızla inceliyor. Sol bacakta 3-4 cm kısalma, ayakta ise küçülme yaşamasının yanı sıra sol kaslarda zorlanma ve uyku sorunu yaşıyor.

Kemal Özçelik: Müebbet hapis cezası verilmiş. 18 yıldır cezaevinde. Kalp, şeker hastalığı kronik hastalıkları bulunmasının yanı sıra kalp ameliyatı olması gerekiyor. Şeker oranı bazen 500′leri bulurken, diyet uygulanması gerekiyor.

Ekber Oruç: Müebbet hapis cezası verilmiş. 42 yaşında ve 20 yıldır cezaevinde. Kas hastalığı bulunmakta ve felç olma riski var. Annesi aynı hastalıktan yaşamını yitirmiş ve beyninde 17. mm’lik thornwoldt kisti bulunmuş. İskemik gliotik lezyon da tespit edilmiş durumda. Cumhurbaşkanlığı’na başvuruda bulunmuş.

Abubekir Yulu: 45 yaşında müebbet hapis cezası verilmiş. 18 yıldır cezaevinde. Yanlış iğne yapılması sonucu sağ bacağında kısmi felç geçirmiş ve ayağından ciddi problemi bulunuyor. Görme yetisi düşmekte ve böbrek, mide hastalıkları mevcut. Son yapılan kontrollere göre böbreğinde kronik prostatif (iltihap) var.

Fikret Güzelaydın: 50 yaşında müebbet hapis cezası verilmiş. 18 yıldır cezaevinde. Sinüzit, Migren, Mide Ülseri, Damar ezikliği Hipertansiyon ve Karaciğerinde büyüme var. Ağustos ayında Anjiyo olmuş.

Filit Tiltay: 64 yaşında müebbet hapis cezası verilmiş. 18 yıldır cezaevinde. Kronik hastalıkları mevcut. Yaşının da etkisi ile bu hastalıkları ağırlaşmakta ve sürekli acil olarak hastane ve revire götürülmekte. Kalp kapağında daralma ve tansiyon sorunu yaşıyor. Cumhurbaşkanlığı makamına başvurulmasına rağmen hala bir cevap alınamamış durumda.

İbrahim Er: Müebbet hapis cezası verilmiş. 18 yıldır cezaevinde. Kalçasında şarapnel parçası kalmış. Ayak parmaklarını hissetmiyor ve bacağında incelme var. Felç olma riski taşıyor.

Resul Akkol: Müebbet hapis cezası verilmiş. 18 yıldır cezaevinde çeşitli hastalıkları olmakla birlikte idrar yollarında ağır iltihaplanma var.

Fersat Mendali: Müebbet hapis cezasına çarptırılmış. Irak vatandaşı, 18 yıldır cezaevinde. Mide rahatsızlığı ve ödemi var.

Ramazan Nazlıer: Müebbet hapis cezası verilmiş. 18 yıldır cezaevinde. Kronik prostatif,  dalak ve gastrit hastalıkları mevcut.

Engin Aktaş: Tutuklu. Bir ay önce bir patlama sonucu iki eli bileklerinden kesilmiş. Cezaevinde kendisine bakamayacak durumda. Protez ihtiyacı var.

Ayhan Parkan: Tutuklu. Diyabet hastası, diyet sorunu yaşıyor.

Dağıstan Öztürk: Müebbet hapis cezası verilmiş. 18 yıldır cezaevinde gözlerinde iltihaplanma var. Sağlam olan tek gözü de bozuluyor.

Murat Bulut: Müebbet hapis cezası verilmiş. Ağır göz rahatsızlığının yanında sağ gözü görme yitisini kaybetmiş ve sol gözünde de görme kaybı yaşıyor.

Raporda Murat AslanEmin AladağHamza Bulut ve Haydar Tikiz‘in de çeşitli hastalıkları olduğu belirtildi.

Kaynak: DİHA

Reklamlar

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Sayaç

  • 218,982 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Bize ulaşmak için:

e-posta: hapistesaglik@gmail.com
twitter: @hapistesaglik

Telefon / Faks: 0212 293 69 82

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

%d blogcu bunu beğendi: