Hapiste Sağlık

Hapishanelerdeki hastaların durumları, hakları, ihtiyaçları

10 yılda 993 kişi hapiste öldü… Dokuz hasta mahpus serbest bırakılmalı! 9 Ağustos 2011 / bianet

HAK ÖRGÜTLERİNDEN:

Dokuz Hasta Tutuklu Derhal Serbest Bırakılsın!

Hak örgütleri cezaevlerinde ölüm sınırındaki dokuz hasta tutuklunun bir an önce serbest bırakılmasını istedi, son 10 yılda 993 kişinin cezaevlerinde çeşitli hastalıklardan dolayı hayatını kaybettiğini de açıkladı.

Diyarbakır – BİA Haber Merkezi
09 Ağustos 2011, Salı

Cezaevlerindeki hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek amacıyla Diyarbakır’da bir basın toplantısı düzenleyen sivil toplum kuruluşları, Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre son 10 yılda 913 tutsağın hastalıkları nedeniyle öldüğünü, halen dokuz kişinin cezaevinde ölüm sınırında olduğunu bildirdi.

Diyarbakır Tabip Odası (DTO), İnsan Hakları Derneği (İHD), Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED) ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES)tarafından DTO’nda yapılan basın açıklamasını okuyan DTO BaşkanıŞemsettin Koç, hükümetin hasta tutuklular konusunda inisiyatif almamaya devam ettiğini söyledi.

“Ceza infaz kurumlarının gerek sağlık ekibi gerekse tıbbi donanımının yetersizliği, tutsak hastaların hastaneye sevklerinde prosedürlerden kaynaklanan sorunlar, hastanelere gidiş gelişlerin eziyete dönüşmesi, resmi sağlık kuruluşlarının mahkûm koğuşlarının olmaması, cezaevlerindeki hasta tutsakların zamanında teşhisi ve tedavilerinin yapılamamasından dolayı tutuklu hastalarda geri dönülemez bir sağlık sorununa yol açmakta.”

“AİHS’ne göre hastaların cezaevinde tutulması işkence”

AİHM’in teşhis ve tedavisi geç başlatılan ve haklarında yasal mevzuatın uygulanmasında gecikilen mahkûmlar için, cezaların infazını cezaevinde devam edilmesi halinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 3. Maddesine göre bu durumun işkence sayıldığını ifade eden Koç, şöyle devam etti:

“Ayrıca, Avrupa Konseyi İşkencenin Önlenmesi Komitesi’nin yayınladığı ‘Önce Sağlık’ ilkesi gereği, cezaevi koşullarında iyi bir şekilde tedavi edilemeyecek ciddi bir hastalığı bulunanların, ağır bir sakatlığı olanların, ciddi mental hastalığı olanların ve kısa süreli ölümcül durumda olanların cezaevi koşullarında kalmaması gerektiğini ifade etmektedir.

Ülkemizdeki mevzuatlarda, hasta tutsaklar için hapis cezasının infazı, hastalık, mahkûmun hayatı için kesin bir tehlike teşkil ediyorsa mahkûmun cezasının infazı iyileşinceye kadar geri bırakılır denilmekte.”

“Adli Tıp güvenirliğini yitirdi”

Bilirkişilik müessesinin tarafsız ve bilimsel hareket etmesi gerektiğini söyleyen Koç, “Adli Tıp Kurumu’nun Hüseyin Üzmez için taraflı davranarak serbest bırakılmasını sağlarken, ölüm döşeğinde iken özgürlüklerini bekleyen Güler Zere, Ali Çekin, İsmet Ablak ve daha nice tutsaklar hakkında ise verdiği insani ve vicdani olmayan kararları dolayısıyla güvenilirliliğini ve tarafsızlığını sorgular konuma getirmiştir.”

(Bayrampaşa Cezaevi’nde çekilen bu fotoğraf, sezgihan.blogspot.com‘dan alındı)

“Dokuz tutuklu serbest bırakılmalı”

Koç, Midyat Cezaevi’nde tutuklu epilepsi hastası Şehmus Yalçın’ın sara nöbeti sırasında yere düşerek beyin kanaması sonucu öldüğü iddiasının araştırılması gerektiğini belirtti.

Açıklamada, ölüm snırındaki dokuz hasta tutuklunun derhal serbest bırakılması gerektiği aksi taktirde, bu süreci yerine getirmeyen kurumların insanlık suçu işleyeceklerini söyledi.

Cezaevinden acil serbest bırakılması istenen dokuz kişinin isimleri şöyle:Mehmet Aras, Hasan AlkışM. Emin Akdağ, Hüseyin Aslan, Avni Uçar,A. Samet Çelik, Halil Güneş, Lokman Akbaba, Hediye Aksoy.

Antalya Cezaevi’nde ileri evre mide ve yumurtalık kanseri nedeniyle yaşamını yitiren Gülay Çetin‘in mektubunu okumak için tıklayınız. (NV/ŞA)

(http://bianet.org/bianet/toplum/132021-dokuz-hasta-tutuklu-derhal-serbest-birakilsin)

Yorum yazabilirsiniz (kaydolmaya gerek yok)

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Sayaç

  • 264.873 ziyaret

Bu siteyi takip etmek, yeni eklenen yazıları e-posta mesajı olarak almak için e-posta adresinizi girin.

İletişim

Adres:
CİSST/TCPS
Katip Mustafa Çelebi Mah. Billurcu Sok. No:5/2
Beyoğlu / İSTANBUL

Telefon: 0212 293 69 82
Faks: 0212 293 69 82
Danışma: 0212 252 53 11

e-posta: hapistesaglik@cisst.org.tr
e-posta: info@cisst.org.tr

Web sitesi: tcps.org.tr
Web sitesi: cisst.org.tr  
Blog: hapistesaglik.com
twitter: @HapisteNet

 

 

%d blogcu bunu beğendi: